Chcą metra 24h: 20 tysięcy podpisów na tak

Warszawa

| 20th Century Fox Television/CBSfot

Młodzieżówka SLD nie ustaje w walce o całodobowe metro. Zebrała w tej sprawie 20 tysięcy podpisów, które trafiły już na biurko prezydent miasta. Ponadto młodzieżówka znalazła "koalicjanta", który przynajmniej częściowo pomysł poprze. To politycy Prawa i Sprawiedliwości. Forum Młodych PiS zapowiada, że chce walczyć o wydłużenie kursów w weekend co najmniej o godzinę.

- Zebraliśmy 20 tysięcy podpisów z groszami - cieszy się Michał Więckiewicz z młodzieżówki SLD.

W środę przed godziną 16:00 przedstawiciele młodzieżówki złożyli dokument w biurze podawczym prezydent miasta. Razem z podpisami przekazali także petycję do Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Ale to nie koniec działań. - W czwartek pojawimy się na sesji Rady Warszawy, żeby namawiać do poparcia pomysłu - dodaje Więckiewicz.

"Przynajmniej w weekend"

Młodzi politycy z SLD proponowali na początku, żeby podziemna kolejka jeździła całodobowo, siedem dni w tygodniu.

- Po wsłuchaniu się między innymi w głosy mieszkańców, jesteśmy w stanie zgodzić się, żeby metro jeździło 24h przynajmniej w weekend i na przykład do 3.00 w dni robocze - proponuje Więckiewicz.

SPRAWDŹ, JAK TERAZ KURSUJE METRO

Do pomysłu kursowania metra 24h w weekendy ratusz się już odniósł. Władze miasta przekonywały, że koszt takiego rozwiązania, to przynajmniej dodatkowe 1,8 mln zł rocznie.

- Myślę, że taką kwotę ratusz mógłby znaleźć. Pokryłaby ją na przykład grupa sponsorów w zamian za reklamy w porze nocnej - uważa Więckiewicz. Dla poparcia takiej inicjatywy młodzież z SLD szukała wsparcia w szeregach innych partii.

"Pzynajmniej godzinę dłużej"

Częściowe znaleźli je w stołecznym Prawie i Sprawiedliwości. - Podpisywaliśmy się pod tą inicjatywą. Jeżeli udałoby się wprowadzić w życie pomysł, żeby metro jeździło w weekend 24h, to dobrze. Może to się jednak nie udać ze względów ekonomicznych - tłumaczy Antoni Kolek z Forum Młodych PiS. - Dlatego proponujemy, żeby metro w weekendy jeździło o godzinę dłużej. To ułatwiłoby życie między innymi młodym ludziom, którzy wracają nocą z imprez - dodaje.

A może autobus?

Inny pomysł lansują radni Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący Młodych Demokratów i miejski radny PO, Dariusz Dolczewski wyszedł z propozycją uruchomienia nocnej linii autobusowej, która jeździłaby w weekend wzdłuż trasy metra. Jak mówi, takie rozwiązanie byłoby tańsze.

O przyznaniu pieniędzy na dodatkowe kursy może zdecydować rada miasta. W niej większość ma PO.

ZOBACZ REPORTAŻ PRZEMYSŁAWA WENERSKIEGO

fot
| www.13grudnia81.pl

ran//par