Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Chcą dać ponad 5 mln zł policji na nagrody i dodatkowe patrole

Warszawa

kspPolicjanci dostaną nagrody

Rada Warszawy zdecyduje w czwartek czy przyznać z budżetu miasta 800 tysięcy złotych na nagrody dla najlepszych policjantów z prewencji i prawie 4,5 mln na dodatkowe patrole.

Nagrody dla najlepszych policjantów z prewencji to już w Warszawie niemal tradycja. W ubiegłym roku miasto przeznaczyło na ten cel pół miliona złotych. Teraz ta kwota wzrosła o 300 tysięcy i ma pochodzić z dochodów własnych miasta.

"Biorąc pod uwagę fakt, że służba policjantów w Warszawie jest wyjątkowo trudna i odpowiedzialna, a także ze względu na wielkość miasta i liczbę mieszkańców oraz jego stołeczny charakter, dużą liczbę przeprowadzanych imprez masowych oraz największą w Polsce liczbę zwoływanych zgromadzeń publicznych (...) m.st. Warszawa od wielu lat przeznacza środki finansowe na nagrody dla najlepszych funkcjonariuszy policji – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Pieniądze mają być wypłacane sukcesywnie, w związku z określonymi wydarzeniami, np: z okazji Święta Policji czy Święta Niepodległości. -"A także, gdy zajdzie potrzeba indywidualnego wyróżnienia policjantów, którzy wykazali się szczególną odwagą lub osiągnięciami w trakcie realizacji zadań służbowych" – napisano w uchwale.

W latach 2007-14 na nagrody przeznaczono z budżetu Warszawy ponad 10 mln zł.

Za dodatkowe patrole

Na tej samej sesji radni mają również głosować uchwałę przeznaczającą 4,4 mln złotych jako rekompensatę za dodatkowy czas pracy funkcjonariuszy. Miasto szacuje, że w 2016 roku na ulicach Warszawy pojawi się 22 tysiące dodatkowych patroli.

"Dofinansowanie umożliwia skierowanie dodatkowych patroli policji (...) do tych obszarów miasta, które są najbardziej zagrożone przestępczością, a dodatkowo umożliwia policjantom skorzystanie z dodatkowego, legalnego źródła dochodu" – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jak twierdzi ratusz, w ubiegłym roku w czasie takich dodatkowych służb, zatrzymano 133 sprawców przestępstw, wylegitymowano 64 069 osób, pouczono 20 726 osób, a mandatami ukarano ponad 20 tys. sprawców wykroczeń.

Dodatkowe patrole mają się pojawić na ulicach Warszawy w związku z organizowanym w lipcu w stolicy szczycie NATO, a także… z powodu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Warszawa będzie miastem tranzytowym dla grup młodzieży przybywających z całego świata na spotkanie w Krakowie. Oba wydarzenia wymagają perfekcyjnego przygotowania logistycznego, a przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa i obecności dodatkowych patroli" – tłumacza urzędnicy.

Obie uchwały będą rozpatrywane na czwartkowej sesji.

W październiku policjanci otrzymali nowe radiowozy:

Policja ma nowe radiowozy
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

jb/ec