Chaos w WORD-ach, część egzaminów odwołana

Warszawa

TVN24Problemy z WORD-ami

- Nie mamy podstawy prawnej, aby egzaminować - powiedział w TVN24 Sławomir Malinowski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. O północy rozporządzenie o egzaminowaniu kierowców straciło ważność, dlatego część ośrodków w kraju przełożyła egzaminy. "Można egzaminować na prawo jazdy" - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Jak powiedział na antenie TVN24, Sławomir Malinowski, z warszawskiego WORD-u, o północy rozporządzenie, na podstawie, którego egzaminy na prawo jazdy były przeprowadzane, straciły ważność.

- Nowe nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nie mamy podstawy prawnej, żeby przeprowadzać egzaminy państwowe na prawo jazdy - dodał.

"Przepraszamy za utrudnienia"

Jak powiedział, sytuacja dotyczy całego kraju. - Praktycznie żaden WORD dzisiaj nie powinien przeprowadzać egzaminu państwowego, bo nie ma aktu prawnego pozwalającego na jego przeprowadzenie - podkreślił Malinowski. - Od godz. 6 nie przeprowadzamy egzaminów. Przepraszamy za utrudnienia. Proponujemy terminy w dniach następnych bez żadnej dodatkowej opłaty- zaznaczył.

Dodał, że ministerstwo infrastruktury może się tylko wypowiedzieć, do kiedy potrwają utrudnia. Decyzję o nie egzaminowaniu przyszłych kierowców, do czasu opublikowania rozporządzenia, podjął również ośrodek w Radomiu, Bydgoszczy, Włocławku oraz w Częstochowie. Osoby, które były dzisiaj zapisane na egzamin w Częstochowie, będą mogły go zdawać w sobotę na koszt WORD-u. W pozostałych siedmiu ośrodkach w woj. śląskim egzaminy odbywają się normalnie.

Ministerstwo odpowiada i przeprasza

W czwartek przed południem rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa poinformowała, że można egzaminować na prawo jazdy. "Dziś do południa zostaną opublikowane przez RCL (Rządowego Centrum Legislacji - red.) nowe rozporządzenia w tej sprawie" - czytamy w komunikacie.

"Przyczyną opóźnienia w wydaniu rozporządzeń była konieczność dwukrotnego dostosowania projektów rozporządzeń do zmian wprowadzających system CEPIK 2.0, a następnie do zmian przesuwających wejście w życie przepisów wprowadzających CEPIK 2.0. na przełomie 2015 i 2016 r. Konieczne było przeprowadzenie po raz kolejny wymaganych uzgodnień międzyresortowych. Dodatkowo rozporządzenia wymagały uzyskania kontrasygnaty MSWiA i MON" - dodano. Jednocześnie rzeczniczka w imieniu ministerstwa przeprosiła kandydatów na kierowców "za powstałe niedogodności".

Zwróciła się także do dyrektorów WORD-ów, by ci przeprowadzali egzaminy "na dotychczasowych zasadach, mając na względzie interes osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy".

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

js/gry