Centrum Zdrowia Dziecka ma plan naprawczy

Warszawa

TVN24Co dalej z CZD?

W poniedziałek zostanie złożony wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, która ma zająć się dramatycznym stanem finansów Centrum Zdrowia Dziecka. Urzędnicy ministerstwa zdrowia mówią, że czekają na plan awaryjny od dyrektora placówki. A plan już jest i resort o nim wiedział.

Plan ratowania szpitala istnieje od czerwca - czyli od czasu kiedy dyrektorem centrum Zdrowia Dziecka został profesor Janusz Książyk.

Swój plan lekarz przedstawił ministerstwu stając do konkursu na dyrektora placówki.

Chcą kredytu

Fakty TVN dotarły do tego dokumentu, gdzie przedstawiono dokładną analizę fatalnej kondycji CZD i propozycje reformy.

Dyrektor proponuje, aby pracownicy szpitala przeszli na kontrakty, chce obniżyć koszty zakupu leków i zwiększyć przychody, między innymi sprzedając mieszkania zakładowe i hotel działający przy szpitalu. Proponuje też wzięcie długoterminowego i niskooprocentowanego kredytu.

Konkursowy pomysł

W komisji konkursowej, której prof. Książyk przedstawił swój plan zasiadał przedstawiciel ministerstwa zdrowia. I program ten został zaakceptowany.

Ale wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (PO) najwyraźniej go nie zna, bo w piątek pytany przez dziennikarzy o sytuację Centrum, mówił: - Jesteśmy przygotowani na wariant pomocy Centrum Zdrowia Dziecka, ale warunkiem jest przedstawienie planu naprawczego.

Pracownicy szpitala ostatnią pensje dostali z opóźnieniem - po raz pierwszy w historii. Placówce grożą też postępowania komornicze. Dług wynosi 200 mln zł.

Błędy innych?

- To wieloletni proces. I nie jest związany ze złym zarządzaniem, tylko z tym, że MZ i NFZ popełniły błędy przy koszyku świadczeń gwarantowanych - tłumaczy dr Krszysztof Łanda z fundacji "Watch Health Care".

Mówiąc prościej: ministerstwo i fundusz za mało płacą za skomplikowane zabiegi wykonywane przez Centrum Zdrowia Dziecka.

- Z naszych obliczeń wynika, że zdecydowana większość procedur wykonywanych w CZD wykonywane są także w innych szpitalach o profilu pediatrycznym w Polsce - odpowiada Mirosław Jeleniewski, p.o. dyrektora mazowieckiego oddziału NFZ.

Centrum Zdrowia Dziecka ma charakter instytutu naukowego - to tutaj wykonywane są przeszczepy u dzieci, miedzy innymi wątrób i leczone rzadkie choroby metaboliczne.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

kcz//kdj//tvn24.pl