Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Centrum Zdrowia Dziecka dostanie 100 mln zł na spłatę długów

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plCentrum Zdrowia Dziecka

- Centrum Zdrowia Dziecka otrzyma 100 mln zł wsparcia z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców - poinformował resort skarbu. Minister Dawid Jackiewicz podpisał umowę. Środki przeznaczone będą przede wszystkim na restrukturyzację zadłużenia.

Umowa, na mocy której Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie otrzyma 100 mln zł wsparcia, niebędącego pomocą publiczną z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na restrukturyzację zadłużenia, którego skala mogłaby zagrozić sprawnemu funkcjonowaniu Instytutu. Wsparcie będzie stanowiło również wkład w realizację projektów infrastrukturalnych w zakresie modernizacji pozwalających w przyszłości na obniżenie kosztów jego działalności.

Plan naprawczy

- Dzięki wsparciu Skarbu Państwa Instytut zrealizuje plan naprawczy, niezbędny do kontynuowania działalności medycznej. Zależało nam, by umowę sfinalizować jeszcze w tym roku, by mali pacjenci i ich rodzice mieli pewność, że ważne i symboliczne miejsce na medycznej mapie kraju będzie dalej istniało - podkreśla minister Jackiewicz.

Wsparcie dla IPCZD z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców jeszcze w lipcu zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Mówiła, że analogiczne środki otrzymają również: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

"Plan kilkuletni"

Na początku listopada resort skarbu poinformował, że podpisano umowę, na mocy której Centrum Zdrowia Matki Polki otrzyma 100 mln zł wsparcia.

Wniosku o udzielenie wsparcia dotychczas nie złożył warszawski Instytut Matki i Dziecka. Jednak, jak poinformowało PAP biuro prasowe instytutu, placówka zamierza wystąpić o środki na restrukturyzację i obecnie opracowuje biznesplan.

- O środki ubiegamy się jako ostatni, bowiem nie mamy zadłużenia publicznego, więc składamy wniosek w drugiej kolejności. W przeciwieństwie do placówek, które nie spłacają zobowiązań na bieżąco, my chcemy opracować skuteczny plan kilkuletni, który pozwoli nam nie tylko wziąć pożyczkę, lecz także efektywnie ją spożytkować i bezproblemowo spłacić - wyjaśnia Instytut.

200 mln zadłużenia

Centrum Zdrowia Dziecka jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Instytut realizuje świadczenia zdrowotne dla dzieci i młodzieży z zakresu lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego oraz rehabilitacji.

IPCZD od dwóch lat prowadzi program restrukturyzacyjny; w 2012 r. placówka ta miała ok. 200 mln zł długów.

W lipcu informowaliśmy, że neurolog Marek Bachański dostał zakaz leczenia medyczną marihuaną. W kwietniu odbył się happening w sprawie legalizacji narkotyku.

Mama 5-letniego Maksa o legalizacji marihuany
TVN24

PAP/ło/b