Centrum Zdrowia Dziecka ogranicza przyjęcia pacjentów

Warszawa

TVN24Centrum Zdrowia Dziecka tonie w długach

NFZ nie zapłacił Centrum za tzw. nadwykonania - poinformowała PAP. W związku z tym szpital ograniczył przyjęcia do czterech klinik. Fundusz zaznacza, że za pierwsze półrocze już zapłacił.

Chodzi o kliniki chorób metabolicznych, immunologii, gastroenterologii oraz otolaryngologii. Bez ograniczeń udzielane będą świadczenia ratujące życie. Natomiast w każdej z nich, tygodniowo świadczeń nie otrzyma kilkudziesięciu zapisanych wcześniej pacjentów.

Jak powiedział PAP rzecznik CZD Paweł Trzciński, zapłata za nadwykonania, którą Narodowy Fundusz Zdrowia powinien przekazać Centrum, wynosi ponad 7 mln zł. Dodał, że pracownicy Centrum będą zawiadamiać telefonicznie pacjentów o tym, że świadczenia nie zostaną udzielone w tym roku.

NFZ: "Już zapłaciliśmy"

Późnym wieczorem pojawiła się odpowiedź. Według rzecznik prasowej mazowieckiego oddziału NFZ Wandy Pawłowicz informacja rzecznika CZD wprowadza opinię publiczną w błąd. Jak poinformowała PAP Pawłowicz, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Fundusz, przekazał już do Centrum 5,2 mln zł za nadwykonania. Dodała, że jest to kwota wynikająca ze zbilansowania świadczeń niewykonanych i nadwykonań CZD, w I półroczu 2012 r.

Plan ratunkowy

Centrum Zdrowia Dziecka ma poważne kłopoty finansowe. Dyrektor, prof. Janusz Książyk przekazał 21 września do resortu zdrowia plan naprawczy tego instytutu. Jego wdrażanie ma rozpocząć się jesienią, a pierwsze efekty zmian mają być widoczne już na przełomie 2012 i 2013 roku.

Program zakłada, że wynik finansowy CZD będzie miał wartość dodatnią od 2015 r. Przewiduje obniżenie kosztów wynagrodzeń przez m.in. likwidację wybranych stanowisk pracy czy ograniczenie umów cywilno-prawnych. Oszczędności z mają wynieś 6,6 mln złotych w ciągu dwóch lat. Oznaczają jednak likwidację 90 etatów.

PAP/roody