Centrum Zdrowia Dziecka chce zwolnić 100 osób

Warszawa

TVN24Mówi Janusz Książyk

Zmniejszenie wynagrodzeń wszystkich pracowników o 8 proc., redukcja zatrudnienia o około 100 osób i ograniczenie administracji - te zmiany z Centrum Zdrowia Dziecka w skali roku dadzą 20 mln zł oszczędności - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej CZD.

- Zwolnienia w Centrum Zdrowia Dziecka będą dotyczyć części administracji i obsługi. Nie obejmą lekarzy i pielęgniarek - poinformował dyrektor Centrum prof. Janusz Książyk.

We wtorek przedstawił plan działań zmierzających do odzyskania płynności finansowej przez placówkę.

100 osób mniej Prof. Książyk poinformował na konferencji prasowej o planach restrukturyzacji Centrum. - Działania te mają przynieść około 20 mln zł oszczędności rocznie. Zaproponowano m.in. redukcję zatrudnienia o około 100 osób. Przed południem cała załoga została o tym poinformowana - powiedział. Kolejną propozycją jest zmniejszenie wynagrodzeń wszystkich pracowników o 8 proc. - Przy zrozumieniu poczucia solidarności, pełnej ochronie miejsc pracy, poczuciu tożsamości z miejscem pracy, ta decyzja dotyczy wszystkich, także mnie. To obniży koszty pracy o 10 mln zł - powiedział dyrektor CZD.

O zmniejszeniu wynagrodzenia
TVN24

"Liczymy na współpracę" W ramach programu oszczędnościowego CDZ zaproponowano także reorganizację niektórych pionów i zakładów placówki, zmiany w dystrybucji leków, renegocjacje umów przetargowych, sprzedaż mieszkań zakładowych. - Istnieje realna szansa na odzyskanie płynności finansowej przy konsekwencji w dokonywaniu tych zmian i przy sprzyjających warunkach zewnętrznych. Stąd liczymy na współpracę zarówno z ministrem, jak i NFZ w procesie wyceny świadczeń pediatrycznych, które były niedoszacowane - powiedział Książyk.

200 mln długu

CZD - z powodu braku pieniędzy - na początku października ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. Pomoc udzielana jest chorym z zagrożeniem życia lub z możliwością pogorszenia stanu zdrowia. Obecnie Centrum jest zadłużone na około 200 mln zł.

W drugiej połowie października CZD przygotowało plan naprawczy, do którego krytycznie odniósł się resortowy zespół zajmujący się restrukturyzacją CZD. Centrum planowało m.in. obniżenie wynagrodzeń, kosztów zużywanych leków, uzyskanie kredytu restrukturyzacyjnego w Banku Gospodarstwa Krajowego. CZD informowało także o zamiarze wyemitowania obligacji o wartoci 100 mln zł dochód z emisji ma być przeznaczony m.in. na inwestycje w Centrum Zdrowia Dziecka. We wtorek dyrektor Książyk poinformował, że plan naprawczy musi zostać rozszerzony.

PAP/ran/roody