Centrum Warszawy w ciemnościach. Zgaszono światła dla Ziemi

Warszawa

W sobotę punktualnie o godz. 20.30 na godzinę zgasło oświetlenie najważniejszych budynków w stolicy. W ramach akcji "Godzina dla Ziemi" iluminację wyłączono m.in. na Pałacu Kultury i Nauki, Stadionie Narodowym, Zamku Królewskim czy Pałacu Prezydenckim.

Odbywająca się corocznie (od 2007 r.) w ostatnią sobotę marca akcja ekologów z WWF ma przypominać mieszkańcom naszej planety o potrzebie aktywnego włączania się w ochronę przyrody i klimatu.

W tym roku do akcji przyłączyło się kilkadziesiąt państw na całym świecie. W sobotę wieczorem światła na godzinę zgasły również w Polsce. Ponadto, tegoroczne wydarzenie miała wskazać także na problem zagrożonego wyginięciem bałtyckiego morświna.

W Polsce do akcji przyłączyło się blisko 70 miast.

PKiN, Narodowy, Belweder...

W Warszawie "zgasły" Pałac Kultury i Nauki oraz wieżowce w centrum miasta. Wyłączono światła w Pałacu Prezydenckim, a także podświetlenie kopuły gmachu Sejmu. "Egipskie ciemności" spowiły także Stadion Narodowy.Do akcji włączyły się również ministerstwa i urzędy, w tym ratusz.

Nie tylko Warszawa

W innych miastach iluminacje wyłączono m.in. na Katowickim Spodku, w Sukiennicach i na Kościele Mariackim w Krakowie, a także Teatrze Wielkim w Poznaniu. Światła gasły też np. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Wrocławiu. Finał akcji odbył się w Gdyni, gdzie ekolodzy symbolicznie wypuścili do morza morświna.

Godzina dla Ziemi
TVN24

PAP/jk/b