Centra handlowe, PKiN i Narodowy zgasną na godzinę

Warszawa

Maciej Wężyk/ tvnwarszawa.plTak w zeszłym roku wyglądał zgaszony Stadion Narodowy

Rozpoczyna się wielkie odliczanie. W sobotę o godzinie 20.30, wybije kolejna Godzina dla Ziemi. Stolica i jej mieszkańcy będą uczestniczyć w tym wydarzeniu już po raz szósty.

Na symboliczną godzinę zostanie wygaszone oświetlenie takich obiektów jak: Stadion Narodowy, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki, Muzeum Narodowe, Zachęta, Uniwersytet Warszawski, Ministerstwo Finansów, hotele i centra handlowe.

Piróg na tratwie, Rusin na szpilkach?

Udział w Godzinie dla Ziemi WWF jest bardzo prosty. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.godzinadlaziemi.pl i w sobotę 23 marca o 20.30 zgasić światło na symboliczną godzinę.

W kampanię angażują się znane osoby i instytucje, które aby zachęcić innych do przyłączenia się do akcji podejmują ekologiczne wyzwania. Jeśli do akcji włączy się odpowiadania liczba osób Michał Piróg i Agnieszka Szulim przepłyną Wisłę na tratwie, a Kinga Rusin zdobędzie szczyt Pałacu Kultury i Nauki w szpilkach.

100 nowych stojaków rowerowych

Warszawa także podjęła swoje wyzwanie. Ponieważ nie ma bardziej przyjaznego środowisku środka transportu, niż dwa kółka, miasto zobowiązało się do postawienia 100 stojaków rowerowych, jeśli do akcji przyłączy się przynajmniej 10 tys. osób. Cel został już osiągnięty – dziś, zarejestrowanych było już blisko 30 tys. osób, a liczba ta stale rośnie.

W ubiegłym roku w akcji uczestniczyło ponad 54 tys. miast w 150 państwach. Na równo 60 minut zgasły iluminacje wielu znanych obiektów, jak m.in. Sfinks i piramidy w Gizie, Ptasie Gniazdo (Stadion Olimpijski) w Pekinie, wieża Eiffla w Paryżu, Las Vegas Strip, pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Buckingham i Big Ben, Akropol w Atenach, rzymskie Koloseum, Empire State Building, Góra Stołowa w Cape Town.

bf/b