Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Celowe podpalenia? "Nie badaliśmy takiej hipotezy"

Warszawa

Pożar kamienicy przy Targowej 19; fot

Komitet Obrony Lokatorów nie wierzy, że przypadki kamienic na Pradze są przypadkowe i sugeruje, że może być to sposób na pozbycie się niechcianych lokatorów. - Nikt do tej pory nie badał hipotezy celowych podpaleń kamienic, żeby pozbyć się z nich mieszkańców. Nie było i nie ma podstaw do stawiania takiej hipotezy – odpowiada Renata Mazur, rzeczniczka prokuratury okręgowej Warszawa-Praga.

Prokuratura Okręgowa badała w tym roku kilka przypadków celowego podpalenia na Pradze. – Były to jednak pojedyncze sprawy, nie związane ze sobą – tłumaczy Mazur. – Sprawa pożaru w kamienica przy ul. Targowej 36 została umorzona, bo nie udało się znaleźć sprawcy. Podobnie było ze sprawą pożaru przy ul. /ecBrzeskiej 5 i Zamoyskiego 25 – dodaje rzeczniczka i podkreśla, że tych spraw nie można ze sobą łączyć.

Policja uspokaja

Podobnego zdanie jest policja. – Tych wszystkich pożarów nie należy łączyć, to działo się w różnych kamienicach. W niektórych przypadkach dochodziło do zwarcia instalacji elektrycznej, są też takie sprawy, gdzie nie ustalono przyczyn. W przypadku pożaru z Targowej 19 i 63 śledztwo trwa – wyjaśnia mł. asp. Monika Brodowska z komisariatu na Pradze Północ.

Lokatorzy biją na alarm

Jednak według Komitetu Obrony Lokatorów, pożary to nie dzieło przypadku. - Na Targowej 19 dwa razy w tym samym miejscu wybuchały pożary. Już w roku ubiegłym byli stąd zabierani lokatorzy. Teraz powtórzyła się sytuacja. To nie są pożary przypadkowe - przekonuje Marek Jasiński z KOL.

- Chcemy aby dzielnica zaczęła dbać o stan techniczny budynków. Chcemy o tym rozmawiać i zwrócić uwagę urzędnikom, że to oni powinni pomagać ludziom – dodaje. Dlatego lokatorzy 10 grudnia chcą się zebrać w samo południe na placyku obok kamienicy przy ulicy Floriańskiej 8. Protestujący chcą odwiedzić wszystkie budynki, gdzie wybuchały pożary.

Fatalny stan kamienic

O tym, że część kamienic wymaga natychmiastowych inwestycji świadczą informacje z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wynika z nich, że PINB w tym roku wydał decyzje o opróżnieniu budynków przy ul. Targowej 36 i 19. W obu w tym roku straż gasiła pożary. W kilku innych kamienicach na ul.: Targowej, Okrzei i Jagiellońskiej PINB zalecił przeprowadzenie robót.

Co się stało z wytycznymi? Wciąż czekamy na odpowiedź z urzędu dzielnicy. Na razie urzędnicy tłumaczą, że nie wszystkie kamienice kontrolowane przez PINB są ich własnością, a więc nie zawsze otrzymują wytyczne inspektorów budowlanych.

Straż gasi i podlicza

- Od 6 grudnia 2010 roku do dziś mieliśmy 26 pożarów na ul. Targowej. Oprócz tego mieliśmy także interwencje na ul. Jagiellońskiej, Zamoyskiego, Brzeskiej, Kłopotowskiego i kilku innych praskich ulic – wymienia Grzegorz Mszyca, rzecznik straży pożarnej w Warszawie. W nocy z poniedziałku na wtorek paliło się aż w trzech kamienicach przy ulicach: Targowej, Jagiellońskiej i Kłopotowskiego.

par