Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Celebryci zachęcają: "Płaćcie podatki w Warszawie"

Warszawa

TVN24Zobacz reportaż z programu "Fakty po faktach"

Twarze znane z pierwszych stron gazet zachęcają do rozliczania się z podatków w Warszawie. Jest o co walczyć. Według szacunków ratusza, nawet kilkaset tysięcy osób rozlicza się z podatków w swoim rodzinnym mieście, choć mieszka w stolicy.

- Każdy PIT rozliczony w naszym mieście, to trzy tysiące złotych. Jeśli pomnożymy to przez kilkaset tysięcy osób nie zameldowanych, choć mieszkających w stolicy, to wychodzi nam kwota kilkuset milionów złotych. To są dodatkowe pieniądze, które miasto mogłoby inwestować – zauważa Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy warszawskiego ratusza.

Celebryci zachęcają

Dlatego miasto wszelkimi możliwymi sposobami próbuje zachęcić do rozliczania się w stolicy. W tym roku po raz pierwszy do akcji zaproszono znane osoby. Spoty z udziałem Macieja Dowbora, Elżbiety Jędrzejewskiej, Michała Piróga oraz Marzeny Sienkiewicz emitowane są w komunikacji miejskiej oraz w internecie.

Bohaterowie, choć pochodzą m.in. z Kielc i Gdyni, PIT rozliczają z Warszawie, gdzie na co dzień mieszkają i pracują.

- Urodziłem się w Kielcach, ale od wielu lat mieszkam i pracuję w Warszawie, i użytkuje najbardziej to miasto, i uważam, że moje pieniądze powinny iść do kasy tego miasta – mówi Michał Piróg, tancerz.

Jak dodaje, akcja informacyjna ma uświadomić wielu osobom, że jest możliwość rozliczania się w miejscu zamieszkania oraz, że jest to bardzo łatwe.

Rozmowa z Michałem Pirógiem, tancerzem
TVN24

Wystarczy wpisać: Warszawa

Okazuje się, że podczas wypełniania zeznania podatkowego za 2012 rok, na pierwszej stronie, w części B wystarczy wpisać aktualne miejsce zamieszkania. I nie chodzi tu o miejsce zameldowania, które mamy wpisane w dowodzie osobistym, ale o miejsce, w którym faktycznie mieszkamy.

A jeśli rozliczenie PIT za ten rok zostało już wysłane, wówczas można wypełnić dodatkowy, jednostronicowy dokument ZAP-3 i przesłać go do urzędu skarbowego.

Na szkoły, autobusy, most

Od jednej osoby płacącej podatek w Warszawie do kasy miasta wpływa średnio 3 tys. zł, a podatki dochodowe to 1/3 całego dochodu miasta.

Urzędnicy przekonują, że dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki. Jeżdżą autobusy, tramwaje, metro oraz Szybka Kolej Miejska.

- Pieniądze z podatków pomogły wybudować Centrum Nauki Kopernik, most Marii Skłodowskiej-Curie, a teraz wspierają budowę II linii metra oraz wiele innych inwestycji – wylicza Milczarczyk.

Maciej Dowbor namawia do płacenia podatków w stolicy
UM
Elżbieta Jędrzejewska namawia do płacenia podatków w stolicy
UM

Related content

Marzena Sienkiewicz namawia do płacenia podatków w stolicy
UM

bf/roody