CBŚP zatrzymało 14 osób. Szykowali materiały wybuchowe na ŚDM?

Warszawa

CBŚPCBŚP zabezpieczyło chemikalia do produkcji materiałów wybuchowych

Ponad 150 kg substancji do produkcji materiałów wybuchowych oraz prawie 400 petard, tzw. "samoróbek" - zabezpieczyli policjanci z CBŚP podczas akcji przeprowadzonej w całej Polsce. Zatrzymano w sumie 14 osób.

Policja nie chce ujawniać szczegółów sprawy. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa, operacja ma związek m.in. z przygotowaniami do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

Jak ustalił portal tvnwarszawa.pl, akcja nie miała natomiast związku z poniedziałkowym zatrzymaniem przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie, gdzie użyto granatów hukowych.

14 osób zatrzymanych

- Policjanci z CBŚP od wielu miesięcy pozyskiwali informacje o osobach kupujących substancje, które mogły służyć do produkcji materiałów wybuchowych, a także o tych, które mają wiedzę, jak konstruować takie ładunki. Efektem jest akcja przeprowadzona w sumie w 12 miastach - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Jak dodała, sprawdzono kilkadziesiąt miejsc, w których - bez wymaganego zezwolenia - mogły być przechowywane ładunki wybuchowe. - Celem akcji było też zabezpieczenie nielegalnie posiadanej broni - powiedziała Hamelusz.

W sumie policjanci zabezpieczyli 150 kg substancji chemicznych, z których można było wyprodukować materiały wybuchowe, kilogram czarnego prochu, ponad kilogram materiałów wybuchowych, prawie 400 petard, tzw. "samoróbek", zapalniki, lonty, 2 granaty, zapłonniki, tuby do produkcji petard oraz np. dokumentację zawierającą instrukcję, w jaki sposób wykonać ładunek wybuchowy. Dodatkowo znaleziono też narkotyki.

- Zatrzymano 14 osób. Dwie z nich już usłyszały zarzut posiadania narkotyków, jedna zarzut wyrabiania, przetwarzania i posiadania bez wymaganego zezwolenia materiałów wybuchowych - za co grozi do 8 lat więzienia. To, czy i jakie zarzuty usłyszą pozostałe osoby zależy m.in. od analizy zgromadzonych substancji. Trafiły one do badań laboratoryjnych - dodała Hamelusz.

mart/kk/r