CBA zatrzymało byłego szefa warszawskiej straży pożarnej

Warszawa

CBACBA zatrzymało dwie osoby

CBA zatrzymało dwie osoby w śledztwie dotyczącym korupcji przy organizacji meczu otwarcia siatkarskich mistrzostw świata na Stadionie Narodowym dwa lata temu. Jak podało radio RMF FM, zatrzymany został były szef warszawskiej straży pożarnej. Razem z nim zatrzymano drugiego funkcjonariusza straży pożarnej.

Zatrzymań dokonali katowiccy agenci CBA. Mają one związek ze sprawą dotyczącą wydania pozytywnej opinii przeciwpożarowej i uzyskaniem decyzji na zorganizowanie meczu na Stadionie Narodowym w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej.

W 2014 r. na Narodowym zorganizowano mecz otwarcia siatkarskich mistrzostw świata. Pieniądze, które przekazano w zamian za opinię, trafiły na fundusz wsparcia przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w postaci darowizny.

Darowizn było więcej

"Wiemy, że takich umów jest więcej. Apelujemy o zgłaszanie się do CBA i skorzystanie z klauzuli niekaralności określonej w kodeksie" - czytamy w komunikacie zamieszczonym we wtorek.

W trakcie śledztwa ujawniono szereg umów darowizn, które warunkowały uzyskanie pozytywnej opinii przeciwpożarowej odnośnie imprez organizowanych na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje, aby organizatorzy imprez, którzy wręczyli taką korzyść majątkową w postaci darowizny, zgłaszali się do CBA i skorzystali z klauzuli niekaralności wynikającego z art. 229 § 6 kodeksu karnego: "Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział"

md/pm