CBA weszło do biur Politechniki i UKSW

Warszawa

CBACBA wkroczyło do politechniki i UKSW

Agenci CBA weszli m.in. do biur warszawskich uczelni. Szukają dokumentów dotyczących programów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i zatrudniania osób przy nich.

Jak podaje PAP, agenci Centralnego Biura Śledczego weszli w środę do biur Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Politechniki Warszawskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz dwóch firm informatycznych w Krakowie i Warszawie. Jak wyjaśnił Piotr Kaczorek z wydziału Komunikacji Społecznej, Biuro żąda wydania konkretnych dokumentów dotyczących programów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i zatrudniania osób przy tych programach.- Sprawa dotyczy m.in. udzielania w 2015 r. wsparcia finansowego, w tym pochodzącego z funduszy Unii Europejskiej, przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym - wyjaśnił Kaczorek.

Działania są związane z niedawnym zatrzymaniem przez CBA byłego szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Aresztowany na dwa miesiące usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wsparcie finansowe ze środków publicznych dla spółek.

CBA zatrzymało też wtedy członka zarządów i rad nadzorczych szeregu spółek. Sąd aresztował go również na dwa miesiące. Trzeci zatrzymany został wypuszczony za kaucją.

PAP/skw/b