CBA w ratuszu. Sprawdzają reprywatyzację

Warszawa

tvnwarszawa.plKontrole CBA w ratuszu

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi serię kontroli w warszawskim ratuszu. Sprawdzana jest między innymi sprawa reprywatyzacji stołecznych nieruchomości – informuje RMF FM.

Z informacji reporterów radia wynika, że szefostwo CBA, po przeprowadzonym audycie uznało, że w mieście od lat nie było kontroli.

Reprywatyzacja i oświadczenia

Na razie agenci zabezpieczają dokumenty w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Interesują ich działania związane z tzw. dekretem Bieruta – kontrolują procedury wydawania decyzji reprywatyzacyjnych.

"Funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszczęli w Urzędzie m.st. Warszawy kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w zakresie rozporządzania mieniem publicznym, wydawanych przez Prezydenta m.st. Warszawy, w szczególności na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy w latach 2010-2016" - poinformowało CBA wysłanym do mediów oświadczeniu.

Oświadczenia majątkowe

Jak podaje RMF FM, zaczęło się tego, że CBA wysłało do miasta prośbę o informację, jak ratusz i urzędnicy realizują obowiązek składania i weryfikacji oświadczeń majątkowych. Okazało się, że na 130 dyrektorów i zastępców, połowa nie ma obowiązku wypełniania oświadczeń. Powód? Nie mają upoważnień prezydent do wydawania decyzji administracyjnych.

CBA chce przyjrzeć się przypadkom, gdzie w biurach, których decyzje pociągają za sobą skutki finansowe, upoważnionym do podpisywania dokumentów jest na przykład jeden z wicedyrektorów, a jego przełożony już nie.

MPO pod lupą

Kontrola została także wszczęta w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, gdzie badane jest działanie systemu gospodarowania odpadami.

"Delegatura CBA w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź - Bałuty w Łodzi prowadzi śledztwo, w którego zakres wchodzi m.in. między innymi wątek wdrożenia w MPO w Warszawie systemu wagowego wraz z transmisją danych obejmującego flotę pojazdów do odbioru odpadów. Zadaniem tego systemu jest zbieranie informacji wagowych, służących następnie do obciążania Urzędu Miasta St. Warszawy fakturami za wywóz i zagospodarowanie odpadów" - wyjaśnia CBA.

Agenci badają działanie systemu po stronie MPO i w Biurze Gospodarki Odpadami Komunalnymi stołecznego urzędu miasta. Zabezpieczono dane dotyczące wywozu odpadów oraz ich tonażu, a także dokumenty związane z rozliczaniem firm odbierających śmieci.

"Kontroli było więcej"

Jak do kontroli odnosi się ratusz?

- W ostatnich latach podobnych kontroli było więcej - mówi RMF FM Agnieszka Kłąb z ratusza. I przekonuje, że w poprzednich latach również odbywały się kontrole w ważnych sprawach. - Podejmowano, lecz wtedy - inaczej niż teraz - nie było to nagłaśniane - mówi Agnieszka Kłąb.

Dodaje, że agenci od pewnego czasu zabezpieczają w ratuszu dokumenty w sprawie reprywatyzacji, a także oświadczeń majątkowych.

DO SPRAWY ODNIESIE SIĘ W DZISIEJSZYCH "FAKTACH PO FAKTACH" HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ, PREZYDENT WARSZAWY. POCZĄTEK O GODZ. 19.25 NA ANTENIE TVN24.

CZYTAJ TEŻ: Spadkobiercy odzyskali grunt. Mieszkańcy boją się, że trafią na bruk

Spadkobierca uzyskał grunty przy Grochowskiej 230a
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/r