CBA na lotnisku w Modlinie

Warszawa

TVN24CBA na lotnisku

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadziło kontrolę w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin. Wykryto m.in. błędy formalne w dokumentacji. - Było ich sporo - powiedział w TVN24 Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Jak mówi, agenci CBA przeprowadzili kontrolę, bo takie są ustawowe obowiązki biura. - W trakcie postępowania sprawdzano decyzje podejmowane w zakresie zamówień publicznych oraz rozporządzanie mieniem przez spółkę. Weryfikowano także procedury wewnętrzne związane z planowaniem, realizacją i rozliczeniem zamówień udzielonych w latach 2011-2012 - wyjaśnia Dobrzyński.

Zaniżanie wartości przetargów?

W trakcie kontroli, która trwała od 14 maja do 24 lipca, wykryto przede wszystkim błędy formalne w dokumentach księgowo-finansowych oraz projektowych. - Dokumenty te nie były na przykład zatwierdzane przez zarząd czy księgowość - tłumaczy rzecznik.

Nieprawidłowości dotyczyły także przetargów. - Między innymi zaniżenie wartości przeprowadzanego zamówienia oraz dzielenie go na części, co może świadczyć o celowym wyłączeniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych - zaznacza Dobrzyński.

Zgromadzone przez CBA materiały zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Jak powiedziała PAP Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu spółki, zarząd nie zgadza się z ustaleniami CBA. - W zgłoszonych do szefa CBA zastrzeżeniach spółka kwestionuje m.in. ich stwierdzenia, że dopuszczono się licznych błędów formalnych w sporządzonych dokumentach oraz popełnienie nieprawidłowości w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Port Lotniczy działa nie tylko zgodnie z prawem, ale i najwyższą troską o środki publiczne - zapewniła. ran/par/ PAP