Cała Polska czci pamięć Powstańców

Warszawa

Wojskowy samolot herkules przeleciał nad Warszawą i zrzucił przed 17.00 ulotki przypominące o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinie "W" syreny zawyły nie tylko w Warszawie. O rocznicy wybuchu Powstania pamiętają też Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań czy Lublin.

100 tys. ulotek zachęcających warszawiaków i turystów do uczczenia minutą ciszy godziny, w której wybuchło Powstanie Warszawskie, zostało zrzuconych z pokładu transportowca C-130 Herkules.

Punkt 17.00 miasto stanęło, zawyły syreny, odezwały się dzwony i klaksony samochodów.

Kilka minut po 17.00 nad centrum przeleciały wojskowe Iskry.

fot
O 17
O 17
O 17
O 17
O 17
O 17
O 17
O 17
O 17
O 17

Ale nie tylko Warszawa pamiętała o Powstaniu.

- Nasze miasto uczci dzisiaj 67. rocznicę Powstania Warszawskiego. O godz. 17:00 w godzinę "W" zawyją syreny. W minucie ciszy będzie można oddać hołd wszystkim walczącym o wolność, w szczególności 800 Wielkopolanom, którzy również złożyli w powstaniu swoją ofiarę - taki komunikat umieszono na oficjalnej stronie internetowej Poznania.

O Powstańcach Warszawy pamiętają również w województwie Małopolskim. Syreny zawyją na pewno w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie.

Dwa sygnały

Ale nie tylko tam. - U nas o uruchomienie syren zostały poproszone wszystkie miasta powiatowe, między innymi Wrocław - mówił Jarosław Perduta, rzecznik wojewody dolnośląskiego. – Zostali poproszeni o wyemitowanie dwóch sygnałów: alarmowego o 17.00 i odwołanie alarmu o godz. 17.02 - dodał.

Syreny zawyją też w miastach województwa Pomorskiego - m.in. w Gdyni i Gdańsku.

W Lublinie 3 minuty

Do uczczenia tej symbolicznej godziny wzywały także władze Lublina. - 1 sierpnia dokładnie o godz. 17.00 na 3 minuty włączone zostaną syreny alarmowe miasta - brzmi komunikat.

Zobacz też na tvn24.pl

W województwie Mazowieckim syreny w 44 miastach.

"Walczyli o wolną Polskę"

- Powstańcy nie walczyli w imieniu Warszawy. Powstanie jest warszawskie tylko z nazwy. Oni walczyli o wolną Polskę - podkreślał na antenie TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Powstanie Warszawskie pokazało piekną twarz Polski. W momentach trudnych naród jest wspólnotą - dodał.

- Warszawa jest symbolem chwili, kiedy Polska mogła wyjść z podziemia i podjąć walkę o wolność - mówił prezydent Polski Bronisław Komorowski podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

fot

ran/mz