Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Cadillac Piłsudskiego, defilada, zwiedzanie pałacu. Warszawa świętuje

Najnowsze

Obchody Dnia Flagi
TVN 24Obchody Dnia Flagi

W sobotę zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego i przemarsz wojska, a w niedzielę uroczystości na placu Zamkowym i spacer historycznymi ulicami stolicy - to główne wydarzenia z okazji świąt przypadających w ten weekend.

Uroczyste podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie rozpoczęło sobotnie obchody Dnia Flagi. Uroczyste podniesienie flagi odbyło się także na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Flaga została podniesiona na wieży zamku ok. godz. 9.30. Następnie pododdziały wojskowe rozpoczęły przemarsz na pl. Piłsudskiego, gdzie o godz. 10 odbyła się uroczysta promocja żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Uczestniczył w niej prezydent Bronisław Komorowski.

- Żyjemy w czasach niespokojnych, trzeba dbać o kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za państwo i jego bezpieczeństwo – mówił prezydent.

Podczas uroczystości podkreślał, że bycie oficerem Wojska Polskiego to wielki honor, ale także wielkie wyzwanie i wielka odpowiedzialność. Wskazywał, że oficerowie muszą dbać o swoją siłę, wolę i umiejętności, muszą także kształtować postawy proobronne w innych - w społeczeństwie, we własnym środowisku, w rodzinie.

Prezydent otworzy wystawę

Na południe dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zaplanowano uroczyste podniesienie flagi i wręczenie flag przedstawicielom organizacji i instytucji oraz osobom, które krzewią patriotyzm i promują Polskę w świecie.

Flagi odbiorą m.in.: Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, WWF Polska, Klub Gaja oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Następnie prezydent otworzy przy Krakowskim Przedmieściu wystawę fotografii "Biało-czerwona na bezdrożach".

Cadillac marszałka Piłsudskiego

W godz. 14-18 Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć miejsca, w których prezydent pracuje i przyjmuje gości - Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą. W Sali Chorągwianej będzie można zobaczyć także reprint Konstytucji 3 Maja, a miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie nawiązującą do historii naszego kraju od Tadeusza Kościuszki aż do czasów Solidarności. Przed budynkiem będzie stał odrestaurowany cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwiedzanie pałacu to część "Majówki z Polską", na którą zaprasza prezydent. W ramach przedsięwzięcia pałac będzie podświetlony okolicznościowymi iluminacjami.

Msza, salut i defilada

Obchody przypadającego w niedzielę Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się o godz. 9.30 mszą świętą z udziałem prezydenta Komorowskiego w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście. Nabożeństwu będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, on też wygłosi homilię. O godz. 11 prezydent na Zamku Królewskim wręczy ordery i odznaczenia państwowe, a w południe wygłosi przemówienie podczas uroczystości na pl. Zamkowym. Ceremonia rozpocznie się od podniesienia flagi państwowej na maszt, odczytania preambuły uchwalonej 224 lata temu konstytucji, salutu armatniego i odśpiewania pieśni "Witaj, majowa jutrzenko". Po wystąpieniu prezydenta nastąpi defilada, po której Komorowski w honorowej asyście żołnierzy przejdzie do Pałacu Prezydenckiego.

Spacer historyczny

Po południu osoby zainteresowane czasami Konstytucji 3 maja będą mogły wziąć udział w spacerze historycznym ulicami Warszawy. Przewodnicy wystąpią w strojach z epoki i wcielą się w postaci m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Izabeli Czartoryskiej i Stanisława Małachowskiego. Początek o godz. 14.30 na Krakowskim Przedmieściu przed Akademią Sztuk Pięknych.

TAK WYGLĄDAŁY UROCZYSTOŚCI W UBIEGŁYM ROKU:

Pokaz musztry i strzały na pl. Zamkowym
Pokaz musztry i strzały na pl. ZamkowymTVN24

Sprzęt wojskowy dopiero za tydzień

W tym roku program uroczystości w długi weekend majowy nie obejmuje wystawy sprzętu wojskowego. Taki pokaz odbędzie się 8 maja, w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Na pl. Piłsudskiego i w jego okolicach staną obok siebie egzemplarze historycznego i współczesnego uzbrojenia i sprzętu - czołgi, transportery opancerzone, artyleria i lżejsze pojazdy, a także przykłady wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy piechoty, saperów, marynarzy i łącznościowców. W dniach 2 i 3 maja z okazji Dnia Flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja od godz. 20.00 do północy fasada gmachu Sejmu rozbłyśnie barwami narodowymi.

PAP/ran/b/kś

Pozostałe wiadomości