Były wiceprezydent w sztabie wyborczym Lewicy

Warszawa

TVN24Jacek Wojciechowicz (zdjęcie ilustracyjne)

W skład sztabu wyborczego KW Lewica wejdą reprezentanci Unii Pracy, Inicjatywy Feministycznej, PPS, Twojego Ruchu, Kongresu Świeckości i stowarzyszenia "Ordynacka", a także były pierwszy wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz - powiedział w poniedziałek lider Wiosny Robert Biedroń.

Szef Wiosny, która obok SLD i Lewicy Razem współinicjowała lewicowe porozumienie, przedstawił na poniedziałkowej konferencji prasowej członków kierowanego przez siebie sztabu wyborczego KW Lewica.

Jak poinformował, wiceprzewodniczącymi sztabu będą sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek i Marcelina Zawisza z Zarządu Krajowego Lewicy Razem.

Prawa ręka Hanny Gronkiewicz-Waltz

W ramach sztabu funkcjonować będzie zespół koordynujący, w którym reprezentowane będą wszystkie ugrupowania wchodzące w skład lewicowego porozumienia: liderzy SLD, Wiosny i Razem Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg, a także przedstawiciele stowarzyszenia "Spójnik", Kongresu Świeckości, Związku Zawodowego Rolnictwa i Obszarów Wiejskich "Regiony", Inicjatywy Feministycznej, stowarzyszenia "Ordynacka", Polskiej Partii Internetowej, Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Obecnie Jacek Wojciechowicz jest szefem Instytutu Rozwoju Warszawy i jako polityk niezależny startował w wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy, gdzie zdobył poparcie 9 tysięcy wyborców.

Wcześniej przez wiele lat był członkiem Platformy Obywatelskiej. Z partii wystąpił sam, przekonując, że nie podoba mu się polityka prowadzona przez Grzegorza Schetynę.

Stanowisko wiceprezydenta stracił we wrześniu 2016 roku. Został odwołany przez prezydent, która jako powód wskazała "słabe wyniki inwestycyjne". W tamtym półroczu wykonanie inwestycji rzeczywiście było kiepskie. Z zaplanowanych ponad 2,5 miliardów złotych – przez sześć miesięcy nie wydano nawet połowy.

Nieoficjalnie jednak wiadomo było, że zwolnienia wszystkich czterech zastępców zażądał od Gronkiewicz-Waltz Grzegorz Schetyna, po wybuchu "afery reprywatyzacyjnej". Miał to być warunek pozostawienia na stanowisku jej samej. Padło na Jarosława Jóźwiaka, który faktycznie miał reprywatyzację w swoich kompetencjach i Wojciechowicza, który nigdy za nią nie odpowiadał.

Wojciechowicz przekonywał, że przez ostatnią dekadę Warszawa przeżyła "prawdziwy boom inwestycyjny" i zwalnianie go w kontekście afery reprywatyzacyjnej, z którą - jak zapewniał - nie miał nic wspólnego, "to po prostu podłość".

Sztab Biedronia

Jak zakomunikował Biedroń, rzeczniczką prasową sztabu będzie rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska. Pełnomocniczką ds. kontaktów ze stroną społeczną zostanie członkini Zarządu Krajowego Lewicy Razem Julia Zimmermann.

Szefem zespołu strategicznego w sztabie został były sztabowiec Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich z 1995 r., były prezes TVP - Robert Kwiatkowski (stowarzyszenie "Ordynacka"), wiceprezes Wiosny Gabriela Morawska-Stanecka będzie szefową zespołu prawno-finansowego, a zespołem programowym pokieruje Dariusz Standerski - dyrektor programowy Wiosny.

Za organizację będzie odpowiadała Anna Zeitz (SLD), za komunikację rzeczniczka Lewicy Razem Dorota Olko, a sekretarzem sztabu zostanie Patryk Janczewski (Wiosna).

Pytanie 1. Jacek WojciechowiczTVP/TVN24
wideo 2/6

kz, PAP