Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Były rektor i kierownik katedry WAT usłyszeli zarzuty oszustwa

Warszawa

TVN24Wojskowa Akademia Techniczna

Prokuratura postawiła zarzuty zatrzymanym w środę byłemu rektorowi, oraz kierownikowi jednej z katedr Wojskowej Akademii Technicznej. Za zgodą prokuratury wyszli na wolność, po wpłaceniu kaucji 30 tysięcy złotych każdy.

Byłemu już rektorowi postawiono zarzut popełnienia oszustw oraz nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kierownik jednej z katedr usłyszał zarzut oszustw.

Obaj zostali zwolnieni po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 30 tysięcy złotych. Zarówno rektor jak i naukowiec zostali zawieszeni w pełnieniu wszelkich funkcji w Wojskowej Akademii Technicznej.

Wyłudzali pieniądze?

Mechanizm przestępstwa polegał na tym, że na szkodę uczelni wyłudzano pieniądze z tytułu wynagrodzeń za wykonanie prac w ramach umów cywilno-prawnych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane - informowała wcześniej prokuratura.

Chodziło o wynagrodzenie za pracę w ramach umów cywilno-prawnych zawartych z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie w okresie styczeń-listopad 2015 r., które to prace w rzeczywistości nie były wykonywane. W projektach badawczych podejrzani mieli sobie wzajemnie udzielać płatnych zleceń, które nie zostały wykonane, ale dodatkowe pieniądze za nie były wypłacane.

Kolejne zarzuty

W połowie roku CBA zatrzymało w związku z wyłudzeniami na WAT osiem osób, siedmiu pracowników Wojskowej Akademii Technicznej i jednego byłego pracownika WAT. Jeszcze wcześniej zarzuty w tym śledztwie postawiono siedmiu osobom. Teraz prokuratura prowadzi kolejne zatrzymania i stawia kolejne zarzuty.

Wśród siedmiu wcześniej zatrzymanych byli m.in. dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej (WIML) oraz kierownik Działu Informatyki Wojskowej Akademii Technicznej. Według mediów (prokuratura i CBA jednoznacznie tych informacji nie potwierdzały), jedną z osób, której również wcześniej w tym śledztwie postawiono zarzuty, jest Mariusz Ł., w latach 2001-2003 minister zdrowia w rządzie Leszka Millera.

md/PAP/b