Były drzewa, nie ma drzew. Ale jest kara: ponad milion zł

Warszawa

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plWycinka pod Grodziskiem

Grodziski wydział ochrony środowiska domaga się ogromnej kary od lokalnego dewelopera, który wyciął kilkaset drzew, z czego kilkanaście nielegalnie. Kwota wynosi 1 124 748 złotych.

Do wycinki doszło w miejscowości Opypy, pod Grodziskiem Mazowieckim. – Alarmowali mieszkańcy, więc wysłaliśmy na miejsce pracowników wydziału ochrony środowiska – mówi nam zastępca burmistrza Piotr Galiński. I dodaje, że drzewa wycięła lokalna firma zajmująca się budowaniem osiedli. Łącznie zniknęło kilkaset drzew. - Wiele z nich mogło być wycięte, zgodnie z nową ustawą o ochronie środowiska - zastrzega Galiński. Ale nie wszystkie.

Najpierw wizja lokalna, później kara

"Po dokładnym przeanalizowaniu akt sprawy i wizji lokalnej zweryfikowano, że drzewa zostały wycięte bezprawnie. Ustalono, że na działkach wycięto kilkaset drzew, z czego 16 sztuk drzew gatunków: brzoza brodawkowata, sosna pospolita i klon zwyczajny, na które właściciel powinien uzyskać stosowne zezwolenie burmistrza Grodziska Mazowieckiego" - informuje wydział środowiska.

I ujawnia, że o takie pozwolenie firma się nie ubiegała.

"Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, podmioty gospodarcze nie są zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji, gdy ich obwody przekraczają na wysokości 130 cm: 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz na wysokości 130cm: 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew" - czytamy na stronie miasta.

W związku z tym gmina nałożyła na dewelopera karę w wysokości 1 124 748 zł złotych. Ten ma dwa tygodnie na odwołanie. - Jesteśmy dobrze przygotowani - zapewnia wiceburmistrz.

Nie udało nam się skontaktować z właścicielem działki.

Zmiany od stycznia

Nowe zasady weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Wobec podmiotów gospodarczych pozostały jednak pewne obostrzenia.

kz/b