Byliśmy w podziemiach Pałacu Kultury. "System w 90 procentach oryginalny"


Podziemia Pałacu Kultury i Nauki od dwóch lat zwiedzać może każdy, ale niektóre części podziemnego zaplecza technicznego są dostępne dla nielicznych. Nam udało się zobaczyć, jak działa oryginalna klimatyzacja z czasów budowy Pałacu Kultury i Nauki.

Legendy o tym, że PKiN jest połączony podziemnym korytarzem z Domem Partii nie udało się nam potwierdzić. Ale jednoznacznie zaprzeczyć metodą badawczą też nie. Jeśli wierzyć w zapewnienia pałacowej ekipy, budynek przy placu Defilad nie ma tajnych przejść, choć ma dwie kondygnacje podziemne.

- Poziom -1 zajmuje około trzech hektarów, rozlega się pod całą powierzchnią Pałacu - mówi Ewelina Dudziak, rzeczniczka PKiN. I dodaje, że poziom -2 jest mniejszy. To skrzynia fundamentowa zbudowana wyłącznie pod częścią wysokościową budynku. Tam mieszkają słynne pałacowe koty, tam też jest wystawa pałacowych pamiątek otwarta dla turystów.

Klimatyzacja w starym klimacie

Podziemne korytarze nie zaskakują. Wyglądają tak, że - co mniej kreatywnym - od razu pojawia się w głowie fraza "tu czas się zatrzymał". Typowy klimacik socrealistycznego budynku z niewielkimi, matowymi, bordowo-kremowymi kaflami na podłogach i zieloną lamperią. Na ścianach gdzieniegdzie białe kafelki typu "peerelowska łazienka", stare aparaty telefoniczne, stalowe drzwi wind towarowych.

Do maszynowni systemu klimatyzacji docieramy długim i szerokim korytarzem ze zniszczonymi, kamiennymi ławkami. - Te ławki czekają na renowację. Wiele podobnych zostało już odnowionych, są tapicerowane i prezentują się naprawdę ładnie na wyższych piętrach - rzuca Dudziak.

Przechodzimy przez wąski przesmyk i otwiera się ogromna przestrzeń wypełniona starymi, ciężkimi urządzeniami. Przypomina stereotypowy obrazek maszynowni okrętu z połowy XX wieku.

Jest głośno, choć pracuje tylko jedna z maszyn obsługujących strefę K. Chłodzi którąś z bocznych sal konferencyjnych czynnych mimo remontu Sali Kongresowej.

- System jest w 90 procentach oryginalny. Pochodzi z lat 50. i 60. Do chłodzenia wykorzystuje wodę lodową, która obniża temperaturę i nawilża powietrze w Pałacu - mówi Ewelina Dudziak. Wyjaśnia, że był to pierwszy tego typu system zbudowany w Warszawie. Zaprojektowano go w Związku Radzieckim i na swoje czasy był bardzo nowoczesny.

Po latach zmieniono tylko jeden element systemu. W 1998 zmodernizowana została instalacja odpowiedzialna za produkcję wody lodowej, czyli czynnika chłodzącego. To wówczas fontanny wokół PKiN przestały mieć znaczenie dla chłodzenia Pałacu. Wcześniej były połączone z instalacją wentylacyjno-klimatyzacyjną służąc do obniżania temperatury maszyn.

Zaginiony wśród rur

Do chłodni, gdzie powstaje woda lodowa, docieramy ciemnymi korytarzami pełnymi rur ciepłowniczych. Tworzą labirynt, w którym łatwo się zgubić. Sprawdził to osobiście jeden z uczestników eksploracji, którego długo szukał potem pracownik techniczny.

By wejść do ostatniego, wąskiego korytarza przed pomieszczeniem głównym trzeba dać krok nad niedużym murkiem. - To proste, ale skuteczne zabezpieczenie przed zalaniem chłodni przy ewentualnej awarii rur - komentuje nasza przewodniczka.

W miejscu, gdzie produkuje się wodę lodową o temperaturze około 6 stopni Celsjusza, są nowocześniejsze urządzenia niż same klimatyzatory. Mimo to panuje tu znacznie większy huk. By dało się cokolwiek usłyszeć z relacji pracowników pomieszczenia, trzeba wyłączyć część urządzeń.

Basen na 15. piętrze

W podziemiach zwiedzamy jeszcze jedno klimatyczne pomieszczenie. Oprócz urządzeń ciepłowniczych są tu radzieckie pompy przeciwpożarowe. Dostarczają wodę na wyższe kondygnacje, gdyby potrzebna była do gaszenia ognia. - Nie pompują na sam szczyt budynku. Na pośrednich kondygnacjach są baseny przeciwpożarowe. Na przykład na 15. piętrze są trzy pary dębowych drzwi, które wyglądają jak każde inne wejście do pałacowego pokoju biurowego. W rzeczywistości kryją pokaźnych rozmiarów basen - wyjaśnia rzeczniczka PKiN.

Urządzenia nie stoją bezczynnie, bo w Pałacu zdarzają się pożary. Jak czytamy w kronice PKiN 24 sierpnia 1964 roku ogień pojawił się w Sali Dzierżyńskiego na IV kondygnacji. Sala uległa całkowitemu spaleniu, mimo natychmiastowej akcji pałacowej straży pożarnej.

Marcin Chłopaś

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl