Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Najnowsze

"Był wzorem wielkiego Polaka, patrioty i prawego człowieka"

Najnowsze


Prof. Wiesław Chrzanowski, były marszałek Sejmu, nestor polskiej prawicy spoczął w poniedziałek na Powązkach. - Był wzorem wielkiego Polaka, gorącego patrioty i prawego człowieka - tak żegnali go m.in. prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Ewa Kopacz informuje PAP.

- Panie profesorze, przekraczając próg wieczności, trwale wchodzi pan do naszego polskiego panteonu. Trwale też pan pozostaje w naszych sercach. Pozostaje pan jako wzór wielkiego Polaka, gorącego patrioty, prawego człowieka. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, bo całym swoim ofiarnym i pracowitym życiem dobrze zasłużył się rodakom, Kościołowi i ojczyźnie - mówił podczas mszy pogrzebowej prezydent Bronisław Komorowski.

"Miłował czynem i prawdą"

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który razem z prymasem seniorem kard. Józefem Glempem przewodniczył mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach podkreślił, że prof. Chrzanowski miłował nie słowem i językiem, ale czynem i prawdą informuje PAP. - Każdemu miał prawo prosto spojrzeć w oczy, natomiast po ludzku miał prawo oczekiwać na przeproszenie wiele razy, zwłaszcza gdy niesprawiedliwie i nieodpowiedzialnie został oskarżony o współpracę z bezpieką. Było to na początku lat 90. i prawie 10 lat upłynęło, zanim został oczyszczony od fałszywego zarzutu - dodał kardynał Nycz.

Marszałek o marszałku Ewa Kopacz, marszałek Sejmu wspominając prof. Chrzanowskiego mówiła, że był człowiekiem sprawiedliwym, analitycznym i odważnym, otwartym na przeciwników, choć niezłomnym w wyznawanych zasadach. - Był mentorem ludzi z wartościami i nauczycielem kultury politycznej w każdej dobie sporów - powiedziała Kopacz. Zamiast kwiatów datki

Po mszy św. trumna w towarzystwie asysty honorowej została odprowadzona do grobu rodzinnego prof. Chrzanowskiego na Cmentarzu Powązkowskim. Wolą profesora było, aby uczestnicy uroczystoci żałobnych zamiast kwiatów przekazali datki na konto organizacji zajmujących się dożywianiem dzieci. W uroczystościach pogrzebowych oprócz prezydenta i marszałek Sejmu uczestniczyli także m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, minister finansów Jacek Rostowski, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, b. premier Jan Krzysztof Bielecki, b. premier Kazimierz Marcinkiewicz, b. marszałek Sejmu Marek Borowski, szef sejmowej komisji sprawiedliwoci Ryszard Kalisz (SLD).

Honorowy Obywatel Warszawy Wiesław Chrzanowski, urodzony 20 grudnia 1923 roku, był profesorem nauk prawniczych, w przeszłoci żołnierzem Armii Krajowej, póniej działaczem opozycji antykomunistycznej. Był marszałkiem i posłem na Sejm I kadencji. W 1991 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i prokuratorem generalnym. Prof. Chrzanowski był współzałożycielem Zjednoczenia Chrzecijańsko-Narodowego i pierwszym prezesem tej partii odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego. W 1993 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Był Honorowym Obywatelem Warszawy. Zmarł 29 kwietnia w Warszawie. Miał 89 lat.

PAP