Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Był tu klub, potem wybuchł pożar. Powstanie centrum kreatywności

Warszawa

UMCentrum Kreatywności Nowa Praga

Urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na koncepcję architektoniczno-budowlaną Centrum Kreatywności Praga. Teraz do dyskusji zapraszają mieszkańców.

Debatę zaplanowano na środę. Mieszkańcy oraz laureaci konkursu architektonicznego spotkają się o godzinie 18 w Centrum Kreatywności Targowa.

Był konkurs, jest umowa

Przypomnijmy, konkurs został ogłoszony 16 grudnia 2017 r., a jego celem było opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej adaptacji budynków przy Targowej 80a i Inżynierskiej 3, w których powstanie Centrum Kreatywności Nowa Praga. To właśnie tam swoje miejsce znajdą rzemieślnicy, artyści, przedsiębiorcy i mieszkańcy.

To podwórko, w którym przez lata działał klub Sen Pszczoły, którego istnienie zakończył pożar.

20 sierpnia 2018 r. poznaliśmy prace nagrodzone w konkursie. Na początku listopada umowę na opracowanie, na podstawie wybranej koncepcji architektoniczno-budowlanej, dokumentacji projektowej i podpisano z firmą Trektura pracownia architektoniczna Tomasz Ginter, Łukasz Katarzyński.

Duże zmiany

Koncepcja obejmuje kapitalny remont i przebudowę zabytkowej kamienicy przy Targowej 80a, odbudowę spalonego budynku przy Inżynierskiej 3 oraz zagospodarowanie przylegających do budynków podwórek.

Jak informuje miasto, w kamienicy mają się znaleźć pracownie dla rzemieślników o specjalnościach niepowodujących hałasu, sale konferencyjne, klubokawiarnia, przestrzenie do spotkań warsztatowych i działań społecznych. Znajdzie się tam także miejsce na wystawy, działania kulturalne czy edukacyjne itp.

Z kolei w budynku przy Inżynierskiej 3 przewidziane są m.in. pracownie z możliwością wprowadzenia ciężkiego sprzętu, sale warsztatowe, pomieszczenia wystawiennicze, magazynowe i techniczne. W budynkach gospodarczych mogą działać jak dotychczas kawiarnia, siedziby fundacji i stowarzyszeń, ale mogą mieć także nowe funkcje, np. miejsca na wystawy, punkt informacyjny.

"Zagospodarowania wymagają również podwórza - powinno tam być jak najwięcej zieleni, ale także przestrzeń do odpoczynku, gier i zabaw dla dzieci i dorosłych oraz elementy małej architektury" –tłumaczy miasto.

Czytaj też o budowie Muzeum Historii Polskiej:

Mateusz Morawiecki o budowie muzeum TVN24
wideo 2/3

kz/r