Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Był popularny lokal, od roku jest pustka. Chętni poszukiwani

TVN Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plLokal do wynajęcia przy Andersa

Lokal po popularnej klubokawiarni Państwomiasto na Muranowie jest znów do wynajęcia. Poprzedni najemca opuścił pomieszczenia przy Andersa rok temu po nieudanych rozmowach z urzędnikami. Teraz w to miejsce znów może wrócić gastronomia.

Drzwi zamknięte, w środku pustki - tak wygląda lokal przy Andersa 29. A jeszcze rok temu zajmowała go fundacja Projekt: Polska, która tworzyła tam popularną muranowską klubokawiarnię Państwomiasto. Na dolnej kondygnacji działała głównie część gastronomiczna, a na górnej organizowano otwarte dla publiczności spotkania. Łącznie było to około 400 metrów kwadratowych.

Negocjacje i wybory

Jednak w sierpniu 2018 roku wszystko się zakończyło. Fundacja się wyprowadziła.

Jej przedstawiciele przekonywali, że nie są w stanie dalej utrzymać lokalu i tłumaczyli, że urząd dzielnicy postawił jako warunek przedłużenia umowy kolejną podwyżkę czynszu. Z kolei dzielnicowy ratusz oświadczył, że negocjacje trwały, ale mimo że nie zostały zakończone, fundacja poinformowała o nieprzedłużaniu umowy najmu.

I wszystko to w gorącym okresie kampanii przed wyborami samorządowymi, więc o sytuacji lokalu chętnie wypowiadali się kandydaci na prezydenta Warszawy.

Mija rok. I okazuje się, że znów do lokalu przy Andersa 29 mogą wrócić zakąski czy trunki. Dzielnicowy Zakład Gospodarowania Nieruchomościami ogłosił na początku lipca konkurs na wynajem. W środku dopuścił handel, biura, usługi i właśnie gastronomię. Różnica jest taka, że teraz do wzięcia jest blisko 220 metrów kwadratowych.

Dlaczego?

Podział na dwie części

"Z uwagi na zerwanie przez dotychczasowego najemcę negocjacji dotyczących przedłużenia umowy najmu, ZGN w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zaproponował wynajęcie lokalu kilku organizacjom pożytku publicznego. Niemniej żadna z nich nie wyraziła zainteresowania ofertą, wskazując na zbyt dużą powierzchnię lokalu (400,26 metrów kwadratowych), a także niekorzystny układ pomieszczeń. Powyższe stanowiło podstawę podjęcia decyzji o podziale lokalu na dwie części" - podał jeszcze w czerwcu Jakub Leduchowski, rzecznik dzielnicy Śródmieście.

Część na pierwszym piętrze ma zostać przyłączona do lokalu zajmowanego przez Fundację Sławek, która świadczy pomoc osobom wykluczonym społecznie.

O tym, kto zajmie parter i piwnice, dowiemy się najwcześniej w sierpniu. Chętni na komercyjne wykorzystanie pomieszczeń mogą zgłaszać się do końca lipca.

ran/pm