Był piłkarz Legii powalczy o mandat w Sejmiku Mazowsza

Warszawa

TVN24Dariusz Dziekanowski

Dotychczasowi radni, członkowie zarządu województwa mazowieckiego, a także były piłkarz Dariusz Dziekanowski znaleźli się na listach PO do sejmiku Mazowsza.

Kampania Platformy na Mazowszu i w stolicy ma ruszyć 5 października, na kiedy to zaplanowano konwencję inauguracyjną w Warszawie. Zaprezentowani zostaną kandydaci na samorządowców w nowej kadencji.

- Zatwierdziliśmy listy, teraz ruszamy ze zbiórką podpisów poparcia tak, by móc jak najszybciej zarejestrować listy i by nasi kandydaci jak najszybciej rozpoczęli działania indywidualne w kampanii - powiedział sekretarz mazowieckich struktur Platformy Marcin Kierwiński.

Na listach PO do sejmiku Mazowsza znaleźli się m.in. dotychczasowi radni i członkowie zarządu woj. mazowieckiego. Nową postacią jest były napastnik warszawskiej Legii i reprezentacji Polski Dariusz Dziekanowski, który wystartuje z miejsca trzeciego w okręgu nr 3 (obejmuje stołeczne dzielnice: Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła, Praga Północ, Praga Południe).

Współpracowniczka Kopacz

Na czele listy znalazł się obecny wiceprzewodniczący mazowieckiego sejmiku Mazowsza Tomasz Kucharski, a za nim - Wiola Paprocka, była rzeczniczka MSWiA z czasów kiedy resortem tym kierował Grzegorz Schetyna.

Listę w okręgu nr 1 (stołeczne dzielnice: Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Mokotów) otwiera obecna szefowa gabinetu marszałek Ewy Kopacz i dotychczasowa radna Warszawy Jolanta Gruszka, a w okręgu nr 2 (Bemowo, Bielany, Ursus, Włochy, Ochota, Wola, Żoliborz) - wicemarszałek woj. mazowieckiego Wiesław Raboszuk. Listę w okręgu nr 4 (obejmuje Płock oraz powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski) otwiera sejmikowy radny Stefan Kotlewski.

W okręgu nr 5 (Radom plus powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki i zwoleński) z miejsca pierwszego wystartuje inny z wicemarszałków woj. mazowieckiego z PO Leszek Ruszczyk. Liderem listy w okręgu nr 6 (Siedlce, Ostrołęka, a także powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski) jest obecna radna sejmiku Elżbieta Lanc. Na czele listy w okręgu nr 7 (powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski – zachodni, wołomiński) znalazł się przewodniczący sejmiku Mazowsza Ludwik Rakowski.

Jeśli chodzi o kandydatów Platformy na prezydentów miast na Mazowszu, to w Warszawie o trzecią już kadencję ubiega się Hanna Gronkiewicz-Waltz; w Radomiu i Siedlcach swych sił próbują posłowie PO: Radosław Witkowski i Jacek Kozaczyński. W Płocku o reelekcję walczy dotychczasowy prezydent z PO Andrzej Nowakowski, a w Ciechanowie - dotychczasowy prezydent miasta Waldemar Wardziński (należy do PO, startuje jednak z własnym komitetem). W Ostrołęce Platforma wystawia miejskiego radnego Mariusza Popielarza, a w Legionowie - obecnego włodarza tego miasta Romana Smogorzewskiego.

Mobilne biura i wizyty w mieszkaniach

PO w kampanii samorządowej chce postawić głównie na kontakt bezpośredni z wyborcami. - Będzie dużo spotkań indywidualnych, akcji door to door, mobilnych biur, w których kandydaci będą spotykać się z mieszkańcami - powiedział Kierwiński.

Jeśli chodzi o plany na nadchodzącą kadencję samorządu, to - według polityka PO - kluczową sprawą dla Platformy jest dobre rozpoczęcie nowej perspektywy finansowej środków europejskich. - Mazowsze jest takim regionem, gdzie są duże dysproporcje jeżeli chodzi o stan infrastruktury, ale też zamożność mieszkańców, więc na pewno te środki muszą posłużyć dalszemu wyrównywaniu standardów życia. To są zadania stojące przed Mazowszem - stwierdził Kierwiński.

Jednym z priorytetów, jeśli chodzi o inwestycje drogowe, ma być budowa zapowiadanej od dawna "paszkowianki", która ma połączyć autostradę A2 z trasą wylotową na Katowice.

PAP/bf