Był autorem kontrowersyjnego wpisu, jest "jedynką" PiS

Warszawa

TVN24 / TwitterMichał Szpądrowski

Prawo i Sprawiedliwość pokazało listę kandydatów do Rady Warszawy. Wśród nich jest Michał Szpądrowski, który został ostatnio wykluczony ze sztabu Patryka Jakiego za kontrowersyjny wpis w mediach społecznościowych.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł zbliżonych do kierownictwa partii, PiS zarejestrowało listy we wszystkich okręgach w środę.

Na jednego z kandydatów zwrócił uwagę Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. Chodzi o Michała Szpądrowskiego, który został liderem listy do rady miasta w okręgu Wilanów-Ursynów.

Oburzający wpis

Szpądrowski pod koniec sierpnia został wykluczony ze sztabu wyborczego kandydata na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Powodem tej decyzji był oburzający wpis tego radnego Ursynowa w mediach społecznościowych.

Chodzi o antysemicką treść sprzed ośmiu lat. Wpis nagłośnili politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. "Szpąder, jutro jest nalot żydków na Wawkę!!! Przylatuje boeing 747-400 z Tel Awiwu. Jak chcesz to pojedziemy na 6.20 na lotnisko i ich przywitamy gazem" – napisał na profilu Szpądrowskiego jego kolega (pisownia oryginalna).

Na co ten odpowiedział: "Hmm gdyby nie ta godzina, to bym ich powitał serią z kałasznikowa" (pisownia oryginalna).

Po ujawnieniu jego archiwalnego wpisu, radny przeprosił natychmiast za swoje zachowanie. "W pełni zgadzam się, że mój wpis z czasów, gdy miałem 15 lat był haniebny. Przelałem jako zadośćuczynienie za młodzieńczą głupotę pieniądze na rzecz Fundacji Ochrony Mienia Żydowskiego" - napisał na Twitterze. Dodał też, że usunął już swoje słowa.

Na zamieszanie wokół skarbnika natychmiast zareagował wówczas sztab Patryka Jakiego. Jego przewodniczący, Oliwer Kubicki, poinformował na Twitterze o wykluczeniu Szpądrowskiego. - Podjęliśmy - po potwierdzeniu, że takie słowa padły - decyzję o zaprzestaniu współpracy z panem Szpądrowskim, ponieważ pomimo faktu, że to wypowiedź sprzed kilku lat i wypowiedziana przez nastolatka, to uważamy, że takie słowa są nieakceptowalne - komentował Kubicki w rozmowie z PAP.

Teraz Szpądrowski w okręgu numer 8 (Ursynów, Wilanów) jest "jedynką" do Rady Warszawy. Na dalszych miejscach są: Marcin Wawrzyniak, Jolanta Kasztelan, Elżbieta Urbanowicz, Krzysztof Daniluk, Jakub Wilkoszewski, Juliusz Rzepczyński, Ewa Smalcerz.

Dziewięć okręgów

Na liście kandydatów PiS z okręgu nr 1 (Śródmieście, Ochota) znalazł się Andrzej Kropiwnicki. Na kolejnych miejscach (uszeregowanie w kolejności miejsc od drugiego w dół): Jakub Roszkowski, Filip Frąckowiak, Bożena Kolasińska, Aleksandra Mazur, Maria Bajer-Oleszkowicz, Artur Seredyn, Lidia Niewęgłowska, Teresa Brykczyńska.

Z kolei "jedynką" PiS-u w okręgu nr 2 (Praga Południe, Rembertów) jest wiceszef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta. Na kolejnych miejscach kandydatami w okręgu nr 2 są: Dariusz Lasocki, członek sztabu Jakiego Oskar Hejka, Piotr Szyszko, Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska, Barbara Świderska, Małgorzata Piperek, Katarzyna Pieknik, Tomasz Koziński.

W okręgu nr 3 (Mokotów) jako "jedynka" wystartuje Jacek Cieślikowski. Na kolejnych miejscach znajdą się: Patryk Górski, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, Grażyna Żak, Krystyna Górniak, Wiktor Augustyn, Andrzej Budzyk, Małgorzata Grodzka oraz Krzysztof Bosak.

"Jedynką" PiS w okręgu nr 4 (Wola) jest radna i doradczyni szefa KPRM Michała Dworczyka - Olga Semeniuk. Na dalszych miejscach wystartują: Maciej Binkowski, Rafał Dorosiński, Maria Jęda, Joanna Chlasta, Jarosław Rubiec i Hanna Mrowińska.

W okręgu nr 5 (Bielany, Żoliborz) "jedynką" został wieloletni radny partii Dariusz Figura. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Tomasz Herbich, Edmund Świderski, Anna Kaczmarska, Filip Staniszewski, Paulina Palczewska, Wioletta Jeżewska, Jerzy Wielgus.

Rzecznik sztabu wyborczego kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego - Jacek Ozdoba został natomiast "jedynką" w okręgu nr 6 (Białołęka, Praga Północ). Na dalszych miejscach w tym okręgu znaleźli się: Wiktor Klimiuk, Sebastian Kędzierski, Dorota Kopka, Karolina Bałdyga, Grażyna Wilkowojska-Bielecka, Sylwia Pist, Katarzyna Jasińska.

Z pierwszego miejsca w okręgu nr 7 (Wawer, Targówek, Wesoła) wystartuje z listy PiS b. szef Polskiej Fundacji Narodowej, wieloletni radny partii Cezary Jurkiewicz. Na dalszych miejscach na liście znajdują się: Alicja Żebrowska, szef sztabu wyborczego Patryka Jakiego - Oliwier Kubicki, Ewa Samonek, Piotr Żbikowski, Jerzy Bielewicz, Milena Radzio, Stanisław Janiec, Anna Olejnik i Mirosław Maciążek.

"Jedynką" w okręgu nr 9 (Bemowo, Ursus, Włochy) został obecny zastępca burmistrza Bemowa Błażej Poboży. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Piotr Mazurek, Stanisław Dratkiewicz, Monika Sobczak, Katarzyna Kostyra, Ewa Dziambor, Krzysztof Woźniak, Cezary Izdebski, Alina Prokopczuk i Andrzej Sosnowski.

Wybory w październiku

Z rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego opublikowanego w Dzienniku Ustaw w połowie sierpnia wynika, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada. Głosowanie w wyborach odbędzie się w godzinach 7-21.

Czytaj też o jedynkach Wojciechowicza:

Prezentacja liderów list Wojciechowicza (I)TVN24
wideo 2/4

PAP/kz/ran