"Być może projekt metropolii będzie musiał być wycofany"

Najnowsze

TVN24Jacek Sasin pilotuje projekt zmian

- W przyszłym tygodniu podsumujemy konsultacje w sprawie projektu PiS dotyczącego utworzenia metropolii warszawskiej, ich wynik będzie drogowskazem, nie wykluczamy żadnej opcji, być może projekt, będzie mocno zmieniony albo nawet będzie musiał być wycofany - powiedział w piątek poseł PiS Jacek Sasin.

Sasin był gościem telewizji publicznej. Został zapytany m.in. o to, co zrobi PiS, gdy referenda w podwarszawskich gminach, dotyczące włączenia ich do metropolii warszawskiej, zakończą się, jak to w Legionowie, gdzie miażdżąca większość mieszkańców zagłosowała przeciw. Polityk stwierdził, że przeprowadzenie referendów nie ma sensu, jest "tylko i wyłącznie wyrzucaniem w błoto publicznych pieniędzy", ponieważ nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny kształt projektu.

Konsultacje jak drogowskaz

- Złożyliśmy jako posłowie pewien projekt, który jest zaczynem do dyskusji, projekt, który - od razu to zakładaliśmy, będzie podlegał daleko idącym zmianom w wyniku tej dyskusji, w wyniku konsultacji - powiedział poseł PiS. Jak zaznaczył, konsultacje zakończą się w niedzielę, a w przyszłym tygodniu nastąpi ich podsumowanie. - Wynik tych konsultacji będzie dla nas drogowskazem, co dalej robić. Nie wykluczamy żadnych opcji. Być może projekt, który został złożony będzie bardzo mocno przepracowany a być może w ogóle będzie musiał być wycofany i będziemy musieli tę dyskusję zacząć niejako od nowa - powiedział Sasin. Pytany, czy metropolia warszawska wcale "nie musi okazać się rzeczywistością", przytaknął. - My słuchamy obywateli. Nie będziemy na pewno żadnych rozwiązań wprowadzać wbrew temu, czego oczekują mieszkańcy, czego oczekują obywatele Warszawy i podwarszawskich gmin. Słuchamy ludzi, a to, co nam powiedzą trakcie konsultacji, będziemy realizować - podkreślił.

Zaplanowano już 12 referendów

Tymczasem zaplanowano już 12 referendów ws. projektowanej przez PiS ustawy o metropolii warszawskiej: w maju w Nieporęcie i Konstancinie-Jeziornej, w czerwcu w Izabelinie, Piasecznie, Podkowie Leśnej, Michałowicach, Milanówku, Błoniach, Wieliszewie, Józefowie, Starych Babicach i Ożarowie Mazowieckim. 26 kwietnia decyzję w tej sprawie podejmą radni Lesznowoli.

Pytania referendalne prawie we wszystkich gminach będą podobne: czy jest pan/pani za tym, by m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła daną gminę.

W Podkowie Leśnej w referendum zostaną zadane dwa pytania: "czy jesteś za utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi?" oraz "czy jesteś za tym, aby Podkowa Leśna na zasadzie dobrowolności zacieśniała w interesie mieszkańców współpracę z samorządami Warszawy i otaczających ją gmin?".

Decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie włączenia Podkowy Leśnej do metropolii warszawskiej podjęła jeszcze w lutym tamtejsza rada gminy (miało się odbyć 2 kwietnia), jednak 9 marca unieważnił ją wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Zakwestionował m.in. sposób sformułowania pytania referendalnego, które brzmiało: "Czy jest Pan/Pani za dołączeniem Miasta Podkowa Leśna do Miasta Stołecznego Warszawy?".

Warszawa idzie do sądu

9 marca Sipiera stwierdził też nieważność uchwały o przeprowadzeniu 26 marca referendum w Warszawie, gdzie mieszkańcy mieli określić, czy są "za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Wojewoda uznał, że pytanie o zmianę granic m. st. Warszawy nie odnosi się do projektu ustawy metropolitalnej przygotowanej przez PiS.

21 marca Rada Warszawy odwołała się od decyzji Sipiery do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Termin ewentualnej rozprawy nie jest jeszcze znany.

26 marca odbyło się referendum w Legionowie. Jest ważne, ponieważ wzięło w nim udział 46,72 proc. uprawnionych (do stwierdzenia ważności konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.

Metropolita jak województwo

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Planowana metropolia Warszawa obejmowałaby obszar około 2/3 dawnego województwa warszawskiego (do końca 1998 r.).

Stołeczny PiS od kilku tygodni prowadzi konsultacje społeczne dotyczące projektu. Poseł PiS Jacek Sasin, jeden z autorów proponowanych zmian, zapewnił, że ich wynik będzie miał decydujący wpływ na kształt przyszłej metropolii.

Referendum w LegionowieTVN24
wideo 2/6

PAP/kz/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24