Butelki, kamienie, race - dlatego rozwiązano marsz

Warszawa

TVN24Najnowszy bilans policji po marszu

- Atak na funkcjonariuszy i rzucanie w ich stronę butelek i kamieni oraz odpalanie rac były podstawą do skierowania do ratusza wniosku o delegalizację "Marszu Niepodległości" - poinformował w TVN24 rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Podczas organizowanego w poniedziałek przez narodowców "Marszu Niepodległości" doszło do burd. Jak informowano wieczorem, poszkodowanych zostało 19 osób, 14 przewieziono do szpitali. Zniszczono m.in. kilka samochodów. Policjanci użyli pałek, gazu łzawiącego i pieprzowego oraz broni gładkolufowej z gumowymi kulami.

"Błąd organizatora"

Do pierwszych starć policji z uczestnikami marszu doszło niedługo po rozpoczęciu marszu w centrum miasta - na ul. ks. Skorupki i Wilczej. To były pierwsze sygnały, że organizator nie panuje nad marszem. - Atak na funkcjonariuszy i rzucanie w ich stronę butelek i kamieni oraz odpalanie rac były podstawą do skierowania do ratusza wniosku o delegalizację marszu - przyznał w TVN24 rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. - W pewnym momencie na monitoringu było widać, że ataków jest wiele w różnych miejscach, a organizator nad tym nie panuje - dodał Sokołowski.

Znikający napastnicy

Atak na funkcjonariuszy i rzucanie w ich stronę butelek i kamieni oraz odpalanie rac były podstawą do skierowania do ratusza wniosku o delegalizację marszu

Rzecznik komendanta głównego policji, insp. Mariusz Sokołowski. -

Jak dodał, dużym utrudnieniem dla policji był fakt, że "osoby, które zaatakowały funkcjonariuszy, wbiegały w tłum i ukrywały się potem między normalnym uczestnikami marszu". - Tutaj potrzebna była reakcja organizatora, który wskazałby niebezpieczne osoby - mówił rzecznik KGP. Według niego takiej reakcji zabrakło. - Organizator ma poważny problem, bo stracił wiarygodność - mówił.

Zapewnił, że policja była w stałym kontakcie z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Marsz został rozwiązany przez ratusz na żądanie policji ok. godz. 17, mimo to demonstranci przeszli przez całą zaplanowaną trasę.

TAK WYGLĄDAŁY ZAMIESZKI:

Zamieszki przy okazji "Marszu Niepodległości" zaczęły się od burd przy squacie przy ul. Skorupki
TVN24
Zniszczenia w rejonie ul. Wilczej
tvnwarszawa.pl

PAP/tvn24.pl