Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Buspasy dla niepełnosprawnych: "Trwają prace nad wdrożeniem"

Warszawa

Busy z chorymi dziećmi pojadą szybciej, między innymi Łazienkowską - fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Prezydent miasta wydała zarządzenie, dzięki któremu autobusy, wożące niepełnosprawne dzieci, będą mogły korzystać z buspasów. Wciąż jednak nie wiadomo jednak, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

O to od dawna walczyli rodzice niepełnosprawnych dzieci, a tvnwarszawa.pl pilotowała tę sprawę od początku. Urzędnicy obiecali i obietnicy dotrzymują. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała właśnie zarządzenie, zgodnie z którym busy sponsorowane przez urząd miasta i wożące niepełnosprawne dzieci do szkół, wjadą na buspasy. Dzięki temu oszczędzą chorym uczniom trudnej podróży w korkach.

To, że jest dokument, nie oznacza jednak, że niepełnosprawni mogą już z buspasów korzystać.

Najpierw organizacja

- Zanim wpuścimy kierowców na buspasy, trzeba zaktualizować projekty organizacji ruchu – tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Co się za tym sformuowaniem kryje? Trzeba między innymi wymienić znaki pionowe, które informują o tym, kto może wjechać na buspas.

Pytany o termin, rzecznik ZTM odpowiada lakonicznie: - Trwają prace nad wdrożeniem nowej organizacji ruchu. Nastąpi to bez zbędnej zwłoki.

Tylko z umowami

Rzecznik ZTM podkreśla także, że na buspasy wjadą jedynie ci kierowcy, którzy mają podpisaną umowę z miastem na przewóz osób niepełnosprawnych oraz odbiorą w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego specjalne naklejki.

Historia jednego zarządzenia

O ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych Ratusz mówił od roku. Potrzebna była jednak zmiana przepisów.

W marcu Leszek Ruta, szef ZTM zapewnił, że miasto ma pomysł i kwestią tygodni jest wprowadzenie stosownego zarządzenia prezydent miasta.

Na początku września tego roku pytaliśmy, jak to się stało, że przez pół roku Hannie Gronkiewicz-Waltz nie udało się go podpisać?

- Przygotowany projekt zarządzenia w tej chwili jest w konsultacjach w biurze polityki społecznej i biurze edukacji. Jeżeli nie będzie uwag, prawdopodobnie zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu – odpowiadała wówczas Katarzyna Pieńkowska z biura prasowego Ratusza.

W październiku udało się zarządzenie podpisać.

mjc/mz

Prezydent miasta wydała zarządzenie, dzięki któremu niepełnosprawne dzieci jadące do szkół będą mogły korzystać z buspasów. Wciąż jednak nie wiadomo kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać. O ułatwienia dla osób niepełnosprawnych Ratusz mówi od dawna. W marcu Leszek Ruta, szef ZTM zapewnił, że miasto ma pomysł i kwestią tygodni jest wprowadzenie stosownego zarządzenia prezydent miasta.Na początku września pytaliśmy, jak to się stało, że przez pół roku Hannie Gronkiewicz-Waltz nie udało się podpisać zarządzenia? Przygotowany projekt zarządzenia w tej chwili jest w konsultacjach w biurze polityki społecznej i biurze edukacji. Jeżeli nie będzie uwag, prawdopodobnie zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu – odpowiadała wówczas Katarzyna Pieńkowska z biura prasowego ratusza.Okazuje się, że w końcu udało się zarządzenie podpisać. Nie oznacza to jednak, że niepełnosprawni mogą już z buspasów korzystać.Najpierw organizacja- Zanim wpuścimy kierowców na buspasy trzeba zaktualizować projekty organizacji ruchu – tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego (trzeba m.in. wymienić znaki pionowe, które informują kto może wjechać na buspas). Kiedy więc niepełnosprawni będą mogli wjeżdżać na buspasy?- Trwają prace nad wdrożeniem nowej organizacji ruchu. Nastąpi to bez zbędnej zwłoki – odpowiada lakonicznie rzecznik ZTM.Ale kiedy to mniej więcej nastąpi? - Trwają prace nad wdrożeniem nowej organizacji ruchu – odpowiada Krajnow.Ale dni, tygodnie, miesiące? Proszę podać jakąś perspektywę czasową?Trwają prace nad wdrożeniem nowej organizacji ruchu – powtarza rzecznik. Rzecznik ZTM podkreśla także , że na buspasy wjadą jedynie ci kierowcy, którzy mają podpisaną umowę z miastem na przewóz osób niepełnosprawnych oraz odbiorą w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego specjalne nalepki.mjc