Buspas na Żwirki, Jerozolimskie dla kibiców


Pętla autobusów nocnych znika sprzed Złotych Tarasów, na Żwirki i Wigury powstaje buspas, Aleje Jerozolimskie zmieniają się czasowo w deptak - to tylko część zmian, jakie podczas Euro 2012 chce wprowadzić warszawski Ratusz.

Najnowsze informacje w sprawie organizacji ruchu na Euro poznali najpierw radni Śródmieścia. Ale Ratusz zapowiada: 26 marca ruszy z akcją informacyjną.

– Będą m.in. rozdawane broszury, ulotki, pojawią się także spoty w komunikacji publicznej - wszystko dotyczyć będzie mistrzostw. Później będziemy informowali też o zmianach w organizacji ruchu – mówił podczas wtorkowej sesji rady Śródmieścia Andrzej Cudak, dyrektor sekretariatu ds. Euro 2012 w ratuszu. Most dla pieszych

A zmian szykuje się sporo, szczególnie podczas meczów na Stadionie Narodowym. Na cztery godziny przed każdym spotkaniem w Warszawie samochody nie będą mogły przejechać ALEJAMI JEROZOLIMSKIMI od placu Defilad, gdzie będzie znajdowała się strefa kibica, aż do okolic Stadionu Narodowego. - Północna jezdnia będzie przeznaczona dla ruchu pieszego a południowa dla transportu publicznego i pojazdów z przepustką UEFA, a zaraz po meczu przechodzić będą mogli tym odcinkiem Alej i mostem tylko piesi - wyjaśnia Mieczysław Reksnis, dyrektor biura drogownictwa w ratuszu.

Wyłączona z ruchu będzie też SASKA KĘPA, wjechać tam będą mogli tylko mieszkańcy, po otrzymaniu specjalnych przepustek. Te mają być przydzielane w kwietniu.

Na obu krańcach wydzielonego przez aleje i most Poniatowskiego deptaka będą działały przystanki dla autobusów, które mają odwozić kierowców na parkingi P&R.

– Przygotowaliśmy się też na ewentualność, gdyby kibice idący do strefy kibica zablokowali RONDO DMOWSKIEGO. Wtedy w Al. Jerozolimskich autobusy zawracałyby w okolicach ulicy Pankiewicza. A na Marszałkowskiej w okolicach Żurawiej – mówi Andrzej Cudak. Wydzielony pas

W związku z budową II linii metra w tym czasie i tak będzie zamknięta dla ruchu indywidualnego MARSZAŁKOWSKA pomiędzy rondem Dmowskiego a Królewską. Na jej części powstanie parking dla samochodów, zostawiać aut nie będzie można za to na ZŁOTEJ, a niewykluczone, że również w Al. Jerozolimskich pomiędzy mostem Poniatowskiego a Marszałkowską.

Urzędnicy liczą, że kierowcy centrum będą jednak omijali. Samochody będą mogli zostawiać na parkingach P&R m.in., przy Blue City, Wyścigach Konnych, dawnej fabryce FSO, czy ul. Patriotów. Później mieliby korzystać z komunikacji miejskiej.

Ułatwienia szykują się także dla tych, którzy jadą z i na lotnisko Chopina. Na ul. ŻWIRKI I WIGURY, w obu kierunkach, zostanie wydzielony buspas. – Liczymy, że do mistrzostw uda się uruchomić stację kolejową na lotnisku. Jeżeli nie, to mamy wariant awaryjny – wyjaśnia Mieczysław Reksnis. – Do centrum kibice będą jeździli autobusami, a w drugą stronę: kolejką do stacji Okęcie. Skąd jest do strefy lotniska ok. 700 metrów – dodaje. Przeniosą pętlę

Zmiany szykują się tez w okolicy Dworca Centralnego. ZTM chce przenieść pętle autobusów nocnych na skrzyżowanie AL. JANA PAWŁA II i JEROZOLIMSKICH. M.in. dlatego, że podczas funkcjonowania strefy kibica wokół Pałacu Kultury i Nauki istnieje zagrożenie, że tłum będzie blokował UL. EMILII PLATER.

Podczas mistrzostw autobusy oznaczone literą N bedą też jeździć częściej. - A w dniu meczu na Stadionie Narodowym metro będzie jeździło całą noc - dodaje Reksnis.

Strefa nawet do 4.00 w nocy

Sama strefa zacznie powstawać 14 maja. - Nie wiąże się to z utrudnieniami w organizacji ruchu – zaznacza Katarzyna Ratajczyk, dyrektor biura promocji w ratuszu. – Strefa zacznie działać dzień przed pierwszym meczem, czyli 7 czerwca - dodaje. I zapowiada, że tego dnia wystąpią m.in. gwiazdy polskiej sceny muzycznej i jedna gwiazda zagraniczna.

Strefa ma pomieścić nawet 100 tsyięcy osób i działać codziennie od południa do 1.00 w nocy. – A po meczu finałowym do godz. 4.00 zaznacza Ratajczyk.

Prawie codziennie mają odbywać się koncerty, rozstawionych zostanie osiem ekranów, pojawi się kino plenerowe, strefa do gry w piłkarzyki, a ok. godz. 23.00 grać ma didżej.

Wejść do strefy będzie można za darmo przez jedną z siedmiu bram. Nad bezpieczeństwem kibiców będą czuwać służby, a cały teren będzie ogrodzony.

ran/mz

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości