Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Buspas na Żwirki, Jerozolimskie dla kibiców

Warszawa

Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta
Organizacja ruchu | Urząd Miasta

Pętla autobusów nocnych znika sprzed Złotych Tarasów, na Żwirki i Wigury powstaje buspas, Aleje Jerozolimskie zmieniają się czasowo w deptak - to tylko część zmian, jakie podczas Euro 2012 chce wprowadzić warszawski Ratusz.

Najnowsze informacje w sprawie organizacji ruchu na Euro poznali najpierw radni Śródmieścia. Ale Ratusz zapowiada: 26 marca ruszy z akcją informacyjną.

– Będą m.in. rozdawane broszury, ulotki, pojawią się także spoty w komunikacji publicznej - wszystko dotyczyć będzie mistrzostw. Później będziemy informowali też o zmianach w organizacji ruchu – mówił podczas wtorkowej sesji rady Śródmieścia Andrzej Cudak, dyrektor sekretariatu ds. Euro 2012 w ratuszu. Most dla pieszych

A zmian szykuje się sporo, szczególnie podczas meczów na Stadionie Narodowym. Na cztery godziny przed każdym spotkaniem w Warszawie samochody nie będą mogły przejechać ALEJAMI JEROZOLIMSKIMI od placu Defilad, gdzie będzie znajdowała się strefa kibica, aż do okolic Stadionu Narodowego. - Północna jezdnia będzie przeznaczona dla ruchu pieszego a południowa dla transportu publicznego i pojazdów z przepustką UEFA, a zaraz po meczu przechodzić będą mogli tym odcinkiem Alej i mostem tylko piesi - wyjaśnia Mieczysław Reksnis, dyrektor biura drogownictwa w ratuszu.

Wyłączona z ruchu będzie też SASKA KĘPA, wjechać tam będą mogli tylko mieszkańcy, po otrzymaniu specjalnych przepustek. Te mają być przydzielane w kwietniu.

Na obu krańcach wydzielonego przez aleje i most Poniatowskiego deptaka będą działały przystanki dla autobusów, które mają odwozić kierowców na parkingi P&R.

– Przygotowaliśmy się też na ewentualność, gdyby kibice idący do strefy kibica zablokowali RONDO DMOWSKIEGO. Wtedy w Al. Jerozolimskich autobusy zawracałyby w okolicach ulicy Pankiewicza. A na Marszałkowskiej w okolicach Żurawiej – mówi Andrzej Cudak. Wydzielony pas

W związku z budową II linii metra w tym czasie i tak będzie zamknięta dla ruchu indywidualnego MARSZAŁKOWSKA pomiędzy rondem Dmowskiego a Królewską. Na jej części powstanie parking dla samochodów, zostawiać aut nie będzie można za to na ZŁOTEJ, a niewykluczone, że również w Al. Jerozolimskich pomiędzy mostem Poniatowskiego a Marszałkowską.

Urzędnicy liczą, że kierowcy centrum będą jednak omijali. Samochody będą mogli zostawiać na parkingach P&R m.in., przy Blue City, Wyścigach Konnych, dawnej fabryce FSO, czy ul. Patriotów. Później mieliby korzystać z komunikacji miejskiej.

Ułatwienia szykują się także dla tych, którzy jadą z i na lotnisko Chopina. Na ul. ŻWIRKI I WIGURY, w obu kierunkach, zostanie wydzielony buspas. – Liczymy, że do mistrzostw uda się uruchomić stację kolejową na lotnisku. Jeżeli nie, to mamy wariant awaryjny – wyjaśnia Mieczysław Reksnis. – Do centrum kibice będą jeździli autobusami, a w drugą stronę: kolejką do stacji Okęcie. Skąd jest do strefy lotniska ok. 700 metrów – dodaje. Przeniosą pętlę

Zmiany szykują się tez w okolicy Dworca Centralnego. ZTM chce przenieść pętle autobusów nocnych na skrzyżowanie AL. JANA PAWŁA II i JEROZOLIMSKICH. M.in. dlatego, że podczas funkcjonowania strefy kibica wokół Pałacu Kultury i Nauki istnieje zagrożenie, że tłum będzie blokował UL. EMILII PLATER.

Podczas mistrzostw autobusy oznaczone literą N bedą też jeździć częściej. - A w dniu meczu na Stadionie Narodowym metro będzie jeździło całą noc - dodaje Reksnis.

Strefa nawet do 4.00 w nocy

Sama strefa zacznie powstawać 14 maja. - Nie wiąże się to z utrudnieniami w organizacji ruchu – zaznacza Katarzyna Ratajczyk, dyrektor biura promocji w ratuszu. – Strefa zacznie działać dzień przed pierwszym meczem, czyli 7 czerwca - dodaje. I zapowiada, że tego dnia wystąpią m.in. gwiazdy polskiej sceny muzycznej i jedna gwiazda zagraniczna.

Strefa ma pomieścić nawet 100 tsyięcy osób i działać codziennie od południa do 1.00 w nocy. – A po meczu finałowym do godz. 4.00 zaznacza Ratajczyk.

Prawie codziennie mają odbywać się koncerty, rozstawionych zostanie osiem ekranów, pojawi się kino plenerowe, strefa do gry w piłkarzyki, a ok. godz. 23.00 grać ma didżej.

Wejść do strefy będzie można za darmo przez jedną z siedmiu bram. Nad bezpieczeństwem kibiców będą czuwać służby, a cały teren będzie ogrodzony.

ran/mz