Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Buspas na Żwirki i Wigury całą dobę przez miesiąc

Najnowsze

Marcin Gula/ tvnwarszawa.plBuspasem na Żwirkach

Ułatwienie dla jednych jest utrudnieniem dla drugich - komentują internauci. O ile pasażerowie i kibice, podróżujący komunikacją, ucieszą się z dodatkowego buspasa na Żwirki i Wigury, to już nie spodobał się on kierowcom.

Pojawienie się buspasa w tym miejscu zapowiadaliśmy już w marcu. Co prawda ruch z lotniska w czasie Euro miała przejąć szybka kolej, ale data uruchomienia stacji przy porcie lotniczym wciąż nie jest pewna. - Buspas to dodatkowa możliwość dla pasażerów - informuje Konrad Klimczak z ZTM.

Ale jego wytyczanie, o którym poinformowaliśmy w środę rano na tvnwarszawa.pl, już budzi sprzeciw kierowców. Swojej złości dają wyraz na forum. Oto wybrane komentarze:

- Mieszkam w Warszawie, mam gdzieś całe to Euro i chcę normalnie żyć!!!! - skomentował PPP.

- Super, i tak zakorkowana Żwirki w czerwcu stanie na dobre. I wcale nie ma gwarancji, że buspas na pewno zniknie po Euro!!!!!! - napisał xxx.

- Mam nadzieję, że "buspas" będzie jednak tylko w dni meczowe. Inaczej większa część południowej Warszawy stanie w jednym wielkim korku... - ocenia Yeti.

Taką nadzieję dawał jeszcze rano Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, który zleca wykonanie buspasa. Nic z tego.

Całą dobę przez miesiąc

- Buspas będzie obowiązywał przez całą dobę – poinformował w południe Sobieraj.

Potwierdza to również Konrad Klimczak, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Autobusy ZTM będą poruszać się specjalnym pasem. Posłuży on także licencjonowanym taksówkom i pojazdom UEFA.

Dlaczego całą dobę?

Dlaczego buspas będzie obowiązywał przez cały czas, a nie np. tylko w kilka dni meczowych?

Czy możliwa jest zmiana tej decyzji?

- Podejęło ją miejskie Biuro Drogownictwa i Komunikacji i ono może ją zmienić - informuje Sobieraj.

Zwróciliśmy się więc z tymi pytanianiami do biura drogownictwa. To odesłało nas do biura prasowego Ratusza, a to z kolei - do ZTM.

- Buspas powstał w związku z Euro 2012 na wniosek władz UEFA. Będzie funkcjonował przez całą dobę jedynie podczas trwania mistrzostw, od 2 czerwca do 2 lipca, później zostanie zlikwidowany. Aby ułatwić podróżowanie na tym odcinku, ZTM uruchomi w tym czasie linię 275, kursującą z ul. Sasanki, przez Żwirki i Wigury do pl. Trzech Krzyży - odpowiada Konrad Klimczak z zespołu prasowego ZTM.

Jak dodał, z wydzielonego pasa ruchu będą mogły korzystać autobusy, taxi, pojazdy przewożące niepełnosprawnych oraz pojazdy z identyfikatorami UEFA.

- Projekt na zlecenie ZDM opracował ZRiKD, ZTM jedynie opiniował projekt - podsumował Klimczak.

Z lotniska na stadion

Jak informuje ZDM: "Buspas będzie obowiązywać na odcinku od ul. 17 Stycznia do Placu Artura Zawiszy, a w połączeniu z buspasem w Alejach Jerozolimskich, aż do Stadionu Narodowego. Buspasem będą mogły poruszać się pojazdy komunikacji publicznej, taksówki z licencją oraz delegaci UEFA".

Organizacja ruchuUrząd Miasta

as/mjc//mz