Burza śnieżna w stolicy. "Drugie uderzenie Ksawerego"

Warszawa

KatarzynaŚnieżyca na ul. Sobieskiego

Przez Warszawę przechodzi burza śnieżna. - Zaczęło się drugie uderzenie Ksawerego, które potrwa do godzin okołopołudniowych - informuje prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Po porannym uspokojeniu, wiatr znowu się nasilił i w głębi kraju ma osiągać w porywach 90-100 km, a na wybrzeżu jeszcze więcej.

- Prędkość wiatru zaczęła rosnąć, między innymi w Warszawie i okolicach - informuje prezenter. Jak dodaje, w głąb kraju docierają też chmury sprowadzające opady śniegu i śniegu z deszczem.

- Są cumulonimbusy, pojawiły się chmury burzowe nad stolicą i dlatego w czasie kiedy one są, wiatr przyspiesza i zaczyna osiągać już nie 70 km/h, ale bliżej 80 km/h i ponad - wyjaśnia Tomasz Wasilewski.

ZOM kontroluje sytuację

Policja odnotowała kilka zdarzeń drogowych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin. - Dwie osoby zostały ranne w wypadku na Wrzecionie. W al. Niepodległości 128 osobówka najprawdopodobniej uderzyła w latarnię. Do kolizji doszło z kolej przy Koszykowej 69 - wylicza Iwona Jurkiewicz z biura prasowego stołecznej policji.

I ostrzega: - Warunki atmosferyczne są bardzo niesprzyjające do wybierania się w podróż. Osoby, które muszą skorzystać ze stołecznych dróg prosimy o wyjątkową ostrożność.

Czy na ulice wyjadą teraz pługosolarki?

- Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe 40 posypywarek zostało skierowanych na odcinki najbardziej narażone na śliskość zimową. Są to nawierzchnie mostów, wiaduktów i ulic spadkowych (m.in. Dolna, Belwederska, Spacerowa, Karowa). Posypywarki zostały załadowane i wysłane na miejsca startowe. W przeciągu godziny zostanie podjęta decyzja, czy rozpoczynają posypywanie tychże odcinków - mówi Zofia Ślepowrońska, rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta.

Nad ranem w Warszawie wiatr wiał z prędkością 32 km/h, w porywach do 70 km/h. W ciągu dnia osiągnąć może prędkość 90 km/h. Około 6 rano temperatura wyniosła 0 stopni C. W najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci pokażą jedną kreskę powyżej zera.

Mniejszy wiatr, więcej śniegu

W sobotę ciśnienie zacznie rosnąć, a wiatr słabnąć. Barometry w Warszawie mają wskazać 994 hPa. Na Wybrzeżu porywy osiągną prędkość 80 km/h i zmienią nieco kierunek na północno-zachodni. W centrum kraju osłabnie do 80 km/h, ale utrzyma kierunek zachodni. Choć w górach prędkość wiatru również nieco się zmniejszy, to nadal będzie bardzo duża - wyniesie 130 km/h.

W sobotę trzeba się liczyć za to z nieco większymi opadami śniegu - ma go spaść do 5 cm. Słabnący, ale nadal bardzo silny wiatr wciąż może powodować zawieje śnieżne.

Ostrzeżenia do soboty rano

IMGW wydał obowiązujące do 7 grudnia 2013 r. do godz. 10.00 ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące silnego wiatru. Najwyższe 3. stopnia obejmują subregiony nadmorskie w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim. Ostrzeżenia 2. stopnia obejmują wszystkie pozostałe województwa za wyjątkiem południa kraju (woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie), gdzie wydano ostrzeżenia 1. stopnia.

Ze względu na możliwość wzrostów poziomu wody powyżej stanów alarmowych dla województw położonych w pasie nadmorskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia. Na razie nie odnotowano tam przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Kulminacja niebezpiecznych zjawisk jest przewidywana na wieczór i noc z czwartku na piątek.

Więcej o sytuacji pogodowej w Polsce przeczytasz na tvnmeteo.pl

ZOBACZ NOCNE AKCJE STRAŻY POŻARNEJ:

Drzewo spadło na torowisko
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Nocna wichura uszkodziła dach kamienicy na Powiślu
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
W nocy drzewo spadło na zaparkowane samochody
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

tvnmeteo.pl/su