Burzą schron, bo chcą ogrodzić osiedle

Warszawa

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Na Pradze trwa wyburzanie kilkudziesięcioletniego schronu przeciwlotniczego przy ul. Wileńskiej 6. Wspólnota mieszkaniowa chce w tym miejscu wybudować ogrodzenie. - Prace należy natychmiast wstrzymać – uważa Wojciech Krajewski z muzeum Wojska Polskiego.

- To prawdopodobnie schron z okresu II wojny światowej. Mógł też powstać jeszcze przed wojną – ocenia Stefan Fuglewicz z biura konserwatora zabytków. - Z zewnątrz wygląda mało efektownie, ale w środku mogą się znajdować ciekawe elementy – dodaje.

Według niego trudno określić, czy schron ma jakąkolwiek wartość historyczną. - Niemniej jest to kawałek historii naszego miasta – podkreśla.

"Nie jest chroniony"

- Oczywiście, że obiekt ma wartość historyczną i należy ubolewać, że nikt tego wcześniej nie zgłosił do konserwatora zabytków – uważa z kolei Wojciech Krajewski z muzeum Wosjka Polskiego.

Według niego natychmiast należy wstrzymać prace. – Szkoda, że nikt nie dostrzegł, że ten schron może służyć jako obiekt do zwiedzania – dodaje.

- Problem w tym, że obiekt nie jest objęty żadną ochroną konserwatorską – nie pozostawia złudzeń Piotr Brabander, z biura Stołecznego Konsrwatora Zabytków.

"Powiedzieli, że możemy"

Według Rafała Zęgoty, pracownika administracji firmy zarządzającej tym terenem, pozwolenie na prace wydali urzędnicy z Pragi Północ. – Zaprosiliśmy na miejsce urzędników z biura bezpieczeństwa. Uznali, że nie mają takiego obiektu w ewidencji i w takim razie to wspólnota podejmuje decyzją, co z tym zrobić – opowiada. Zęgota powołuje się także na pismo, które otrzymał od urzędników.

Jak dodaje Zęgota, schron trzeba wyburzyć, bo wspólnota podjęła decyzję o budowie ogrodzenia budynków, które tam się znajdują.

Urząd dzielnicy na razie nie komentuje sprawy. - Musimy sprawdzić wszystkie informacje, to może potrwać - mówi Barbara Dżugaj, rzeczniczka Pragi Północ.

par//ec