Burmistrz zaprasza "Krytykę Polityczną" na Pragę

Warszawa

TVN24Nowy Wspaniały Światy - "Krytyki Politycznej"

Władze Pragi Północ zapraszają do siebie "Krytykę Polityczną". – Dysponujemy sporym zasobem atrakcyjnych lokali z przeznaczeniem na działalność społeczną i kulturalną – mówi Piotr Zalewski, burmistrz dzielnicy.

Chęć pomocy władze Pragi Północ zadeklarowały po informacjach o trudnej sytuacji lokalowej Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, które prowadzi lokal Nowy Wspaniały Świat (kończy się umowa wynajmu) i wydawnictwo "Krytyka Polityczna".

– Jestem przekonany, że nowa siedziba na Pradze Północ nie tylko spełni państwa oczekiwania, lecz będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę, bo to, co ma do zaoferowania Nasza Dzielnica, daleko wykracza poza standard - zapewnia.

Jak przekonuje Zalewski, w ostatnich latach Praga-Północ stała się nieformalnym centrum sztuki niezależnej. - Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać tu prężne galerie sztuki, kultowe kluby i pracownie wybitnych artystów, jak choćby Paweł Althamer. Znaki firmowe Pragi Północ to tętniące życiem, modne kluby wtopione w postindustrialny pejzaż, niepowtarzalny klimat "zagłębi" artystycznych na Ząbkowskiej, Inżynierskiej i 11 Listopada – przekonuje burmistrz.

Mają chrapkę na Menorę

Jak przekazała nam rzeczniczka dzielnicy, oferta trafiła do stowarzyszenia. – Została przyjaźnie przyjęta, jednak usłyszeliśmy, że stowarzyszenie na razie będzie walczyć o lokal na placu Grzybowskim. Czekamy na rozwój sytuacji – tłumaczy Barbara Dżugaj.

Chodzi o lokal w Śródmieściu po restauracji Menora został wystawiony bezprzetargowo na wynajem dla organizacji pozarządowej, która miała w nim prowadzić działalność kulturalną. Zgłosiło się kilkunastu oferentów, a specjalna komisja (powołana przez władze dzielnicy) złożona z ludzi kultury zarekomendowała stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego ze Sławomirem Sierakowskim na czele.

Urząd miasta jednak nie skorzystał z ustaleń komisji i uznał arbitralnie, że postępowanie należy powtórzyć.

Władze Śródmieścia przekonują, że zabrakło atrakcyjnego nawiązania do związków tego miejsca z kulturą i historią żydowską. Konkurs ma zostać ogłoszony jeszcze raz.

bf//ec