Burmistrz parodiuje Jaruzelskiego "Białołęka nad przepaścią"

Warszawa

fot. urząd dzielnicy

Na 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Białołęka sparodiowała przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Przebrany za komunistycznego generała wiceburmistrz Piotr Jaworski ogłosił stan wyjątkowy dla warszawskich "kierowców i kierowczyń".

Swobodny przejazd tylko dla kierowców, którzy płacą podatki na Białołęce i budowę nowego mostu imienia Skłodowskiej-Curie, tym razem wzdłuż Wisły zapowiedział w przemówieniu zainscenizowanym specjalnie na rocznicę wprowadzenia stanu wojennego wiceburmistrz Piotr Jaworski. Wraz z radnym Marcinem Korowajem (PO) sparodiowali odezwę wygłoszoną 30 lat temu przez generała Wojciecha Jaruzelskiego. Do rocznicy narodowego dramatu podeszli wyjątkowo swobodnie i zapowiedzieli powołanie PUPA - Powszechnej Unii Przepełnionych Arterii.

"Warunki jazdy przytłaczają ludzi"

- Kierowcy, kierowczynie, ludu pracujący Białołęki. W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zwracam się do Was jako przewodniczący Powszechnej Unii Przepełnionych Arterii. Nasza białołęcka ojczyzna stanęła nad przepaścią - przemówił Jaworski. - Dorobek całych rodzin, nabyte za ciężko pożyczone pieniądze samochody ulegają ruinie. Warunki jazdy przytłaczają ludzi coraz większym ciężarem. Atmosfera braku tolerancji sieje spustoszenie - mówi podniosłym tonem.

Wróg? Korki na Modlińskiej

- Wczoraj wieczorem wiele parkingów było okupowanych, padają wezwania do fizycznej rozprawy z wrogiem, czyli z korkami na Modlińskiej, Marywilskiej i Płochocińskiej. Szeroko rozlewa się po dzielnicy fala piractwa drogowego i nielegalnego parkowania - kontynuuje wiceburmistrz w przebraniu generała. - Mieszkańcy osiągnęli granicę wytrzymałości. Już nie dni, ale godziny przybliżają dzielnicową katastrofę. Czy musiało do tego dojść? - pyta.

Rada? Stan wyjątkowy

Radą ma być stan wyjątkowy i ogarniczenie ruchu "obcych" kierowców na białołęckich ulicach. Burmistrz pije tu szczególnie do Targówka, który ma obiecane metro, a protestuje przeciwko budowie tramwaju na Zieloną Białołękę.

Niech moc będzie z Wami! - wykrzykują na koniec aktorzy ucharakteryzowani na policjantów ochraniających burmistrza.

30. rocznica na Białołęce

Dzielnica 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego obchodzi z rozmachem. Urząd Białołęki przygotował z tej okazji m.in. wystawę pamiątek po internowanych na Białołęce. Można ją oglądać do godziny 16.00, ale dostępu do budynku bronią funkcjonariusze, którzy legitymują petentów. Niedaleko krąży opancerzony SKOT i Star 266.

W związku z licznymi pytaniami i komentarzami na forum tvnwarszawa.pl, władze Białołęki informują, że osoby, które towarzyszą burmistrzowi na nagraniu to członkowie jednej z grup rekonstrukcyjnych.

bf/mz