Burmistrz i przewodnicząca rady Pragi Północ odwołani

Warszawa

| podkarpacka.policja.gov.plTVN Warszawa

Komisaryczny zarząd Pragi Północ oraz Elżbieta Kowalska-Kobus (PO), przewodnicząca rady dzielnicy zostali odwołani przez radnych PiS i Praskiej Wspólnoty Samorządowej. Nowym przewodniczącym został Jacek Wachowicz z Praskiej Wspólnoty.

Elżbieta Kowalska-Kobus zaniepokojona doniesieniami z sesji rady nagrała wiadomośc na skrzynce "Miejskiego Reportera" TVN Warszawa. - Nic mi o odwołaniu nie wiadomo. Tych obrad nie można nazwać sesją. To jest jakieś posiedzenie grupy radnych. Ja nie wyznaczyłam nikogo do poprowadzenia obrad - wyjaśniła Kobus.

Jacek Wachowicz, nowy przewodniczący rady dzielnicy Pragi Północ
Jacek Wachowicz, nowy przewodniczący rady dzielnicy Pragi Północ
| trzebiatow.pl

Odwołanie przewodniczącej nastąpiło w dość nietypowych okolicznościach. Na wniosek radnego Ireneusza Tondery, Elżbieta Kowalska-Kobus ogłosiła bezterminową przerwę III nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy. Po tym wszyscy radni PO i SLD poszli do domu.

W tym czasie na sali zostali radni PiS i Praskiej Wspólnoty Samorządowej. Wiceprzewodniczący rady Jacek Wachowicz otworzył XI sesję rady( była zaplanowana tuz po II) i tym samym doszło do głosowania nad odwołaniem przewodniczącej. Wszyscy radni obecni na sali byli "za".

Funkcję straciła też wiceprzewodnicząca Maria Tondera(SLD). Natomiast nowym przewodniczącym rady został Jacek Wachowicz z PWS.

To nie koniec zmian. PiS oraz Praska Wspólnota Samorządowa odwołali również komisaryczny zarząd dzielnicy, powołany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Radni nie wybrali nowego zarządu, bo przewodniczący rady ogłosił bezterminową przerwę.

Niezgodne z prawem?

Nie wiadomo czy zwołana przez Jacka Wachowicza sesja zostanie unieważaniona. Zgodnie ze statutem dzielnicy, pracę rady organizuje jej przewodnicząca. Jeżeli nie może, wyznacza do tego swojego zastępcę. Jeśli żaden wiceprzewodniczący nie zostanie do tego wytypowany, obrady ma prawo poprowadzić najstarszy członek prezydium. Radni PiS i PWS twierdzą, że ponieważ sesja IX i tak byłą zwołana na poniedziałek, nie złamali statutu. - Nie było przewodniczącej więc obrady poprowadził jedyny z obecnych na sali członków prezydium czyli Jacek Wachowicz- wyjaśniają radni obecni na IX sesji.

Patowa sytuacja

Po wyborach samorządowych na Pradze Północ doszło do politycznego zawirowania: burmistrzem wybrano Jacka Sasina z PiS. Przeważył głos młodego radnego z PO, który niespodziewanie poparł kandydata PiS i Wspólnoty Samorządowej.

Po tej decyzji szefowa rady przerwała sesję i uniemożliwiła wybór zarządu. Dokończenia sesji nie udało się przeprowadzić. W takiej sytuacji komisaryczny zarząd powołała prezydent Hanna Gronkiewicz-Watz. Obowiązki jego szefa pełnił Piotr Zalewski.

bf/ec