Burmistrz Bemowa podał się do dymisji. "Rezygnacja najlepszym rozwiązaniem"

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plNa sesji rady dzielnicy nie było kworum

Burmistrz Bemowa Albert Stoma podał się do dymisji - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. To kolejna dymisja związana z tak zwaną aferą bemowską, która wybuchła po zarzutach byłego wiceburmistrza. Sprawę badają już prokuratura i stołeczny ratusz.

Jak ustaliliśmy, Stoma dzielnicą ma rządzić do 7 maja. Wtedy też, zgodnie z przepisami, razem z nim zostaną odwołani jego zastępcy: Daniel Nowolecki i Marek Karpowicz. Tego samego dnia prawdopodobnie zostanie wybrany nowy zarząd dzielnicy.

We wtorek na Bemowie miała odbyć się nadzwyczajna sesja rady dzielnicy, na której odwołać burmistrza chcieli radni PiS i Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej. Nie odbyła się jednak - jak poinformował PAP rzecznik dzielnicy Mariusz Gruza, nie przyszli na nią radni PO (mają oni 14 z 25 mandatów).

Gruza zaznaczył, że radni PO złożyli wniosek o zwołanie sesji na 7 maja. W jej porządku znalazło się odwołanie burmistrza wraz z zastępcami i powołanie nowego zarządu dzielnicy.

"Jestem przekonany, że zarzuty nie potwierdzą się"

Na razie nie są znani następcy.

Stoma w specjalnym świadczeniu napisał: - Nie była to łatwa decyzja, gdyż od wielu lat aktywnie działam na rzecz Bemowa i jego mieszkańców. Uważam, że w kontekście przedłużającego się oczekiwania na wyniki kontroli i niesprzyjających okoliczności do podejmowania strategicznych decyzji, rezygnacja z pełnionej funkcji jest najlepszym rozwiązaniem - czytamy w oświadczeniu.

Jak dodał: - Jestem przekonany, że zarzuty kierowane pod moim adresem przez politycznych przeciwników nie potwierdzą się, a mieszkańcy docenią pozytywne zmiany jakie nastąpiły na Bemowie w ciągu kilku ostatnich lat.

Dymisja za dymisją

To już kolejna dymisja po tak zwanej aferze bemowskiej.

Najpierw zrezygnował Jarosław Dąbrowski, wiceburmistrz Warszawy i były burmistrz Bemowa.

Ze stanowiskiem pożegnał się wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak. Twierdził jednak, że nie ma to związku z aferą bemowską.

25 kwietnia na szeregowe stanowisko został zdegradowany Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wcześniej był dyrektorem OSiR Bemowo.

W poniedziałek do dymisji podał się Arkadiusz Majcher, dyrektor Bemowskiego Ośrodka Kultury.

Prezydent Warszawy odwołała szefa dzielnicowego OSiR, Roberta Panewczyńskiego - czytaj więcej.

Będą kolejne dymisje

Jak ustalił nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl z urzędem na Bemowie mogą pożegnać się również naczelnicy wydziałów: kultury, kadr oraz administracyjno-gospodarczego. Rozważane są dwa scenariusze: odwołanie tych osób albo cofnięcie im części pełnomocnictw.

Tak zwana afera bemowska wybuchła po zarzutach byłego wiceburmistrza tej dzielnicy. Oskarżył on lokalne władze o szereg nieprawidłowości.

Sprawą zajmą się śledczy – zbadają między innymi doniesienia o zawieraniu fikcyjnych umów o dzieło i zlecenie w Bemowskim Centrum Kultury.

Swoją kontrolę prowadzi stołeczny ratusz.

Oświadczenie Burmistrza Dzielnicy Bemowo
UD
Wiceprezydent Dąbrowski odwołany
TVN24
Mówi Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy Bemowo
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
Mówi Marcin Wierzchowski z PiS
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Bartłomiej Frymus - b.frymus@tvn.pl,PAP /mz