Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Buntownicy i podżegacze w Nowym Wspaniałym Świecie

Warszawa

| Eurosportfot. mat. promocyjne

Dawne instrumenty, ludowe teksty i punkowe zacięcie. 1 maja usłyszeć będzie można na żywo projekt R.U.T.A. Muzycy wystąpią w klubie Nowy Wspaniały Świat.

Projekt powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego - założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Przyłączyli się do niego wokaliści kojarzeni ze sceną niezależną: Paweł "Guma" Gumola (Moskwa), Robert "Robal" Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert "Spięty" Dobaczewski (Lao Che).

Twórczość R.U.T.A. opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw wyzyskowi. Muzyka wykonywana jest na dawnych instrumentach: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile. Gra na nich plejada osobistości muzyki folk.

Feudalizm w białych kołnierzykach

O punkowo-ludowym projekcie w marcu w "Rytmie Miasta" opowiadali Robert Matera oraz Maciej Szajkowski.

- Teksty, które wykorzystaliśmy, są autentycznie ludowe. Pochodzą z pięciu ostatnich wieków. To wynik poszukiwania przekazu niepokornego, buntowniczego, nie biesiadnego czy miłosnego – podkreśla Robert "Robal" Matera z Dezertera.

Projekt obala mit "wsi spokojnej, wsi wesołej". - Otacza nas teraz taka forma feudalizmu w białych kołnierzykach. To pieśni archaiczne, ale jakże współczesne. Nie mieliśmy wątpliwości, że muzyka punkowa jest do tego odpowiednia – zaznacza Maciej Szajkowski.

Artystowscy terroryści

Skąd się wzięła nazwa projektu? Ruta to zioło i droga nowego świata. Sami muzycy rozwijają skrót i określają się jako Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii albo Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska.

- Ruta oznacza zioło, które ma właściwości lecznicze, tak jak nasza muzyka, oraz halucynogenne. Izraelici uciekający przez pustynię żywili się właśnie rutą. Stąd wszelkie imaginacje o najwyższym, myśleli, że to JAH do nich zstępuje, a to działanie ruty. "Zrucić" oznacza po prostu zrzucić. Ale ruta to też trakt, droga do nowego świata. To miłe odniesienia – opowiada Maciej Szajkowski, R.U.T.A.

Krążek "Gore – Pieśni buntu i niedoli XVI – XX wiek" można kupić w księgarniach muzycznych.

R.U.T.A - koncert, after party dj set zagra Maceo Wyro1 maja, godz. 20.00Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63Wstęp wolny

myk/roody