Bunkier z placu Zbawiciela chcą przenieść do Cytadeli

Warszawa

| Polska Agencja Prasowafot. Kontakt24/Jacek Holak

Poniemiecki bunkier z czasów II wojny światowej, odkryty przy remoncie torowiska na placu Zbawiciela, zostanie odkopany i ma trafić do oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl

We wtorek znalezisko oglądał archeolog. - Tramwaje Warszawskie jeszcze dzisiaj wystapią do Stołecznej Konserwator Zabytków o pozwolenie na badania archeologiczne w tym miejscu - zapowiedział Michał Powałka, rzecznik spółki. To standardowa procedura.

Rzecznik dodaje, że po wykonaniu badań, w ciągu kilku tygodni, bunkier zostanie wykopany i przeniesiony.

Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, znaleziskiem zainteresowany jest warszawskie Muzeum Wojska Polskiego. Docelowo bunkier miałby być elementem ekspozycji w oddziale placówki w Cytadeli Warszawskiej.

- Musimy oszacować. jaki byłby koszt przeniesienia. Wiemy, że jego wydobycie niesie za sobą ryzyko uszkodzenia instalacji energetycznej - powiedział Dawid Dziama, rzecznik Muzeum Wojska Polskiego.

- Jeżeli uda się nam przenieść znalezisko, to na początek trafi do naszej siedziby w al. Jerozolimskich, a docelowo do Cytadeli - dodał Dziama.

To może być Tobruk

Na znalezisko tramwajarze natknęli się na wysokości kawiarni Corso na Placu Zbawiciela.

- Prawdopodobnie jest to Ringstand 58c, czyli tzw. Tobruk. Widziałem zdjęcia bunkra na pl. Zbawiciela, zrobione jeszcze w 1945 roku, więc możliwe, że to właśnie ten – mówi varsavianista Lech Królikowski, który właśnie przygotowuje kolejną książkę o stołecznych fortyfikacjach.

– Niemcy budowali takie bunkry już po Powstaniu Warszawskim. Miały im służyć do obrony zrujnowanego miasta – dodaje.

60 schronów

W ramach tworzenia linii obrony Warszawy powstało ok. 60 żelbetowych schronów tego typu. Bunkry były całkowicie schowane pod powierzchnią ziemi z okrągłym otworem w górnej części na stanowisko strzelnicze. Z reguły "Tobruki" były wyposażone w karabiny maszynowe (MG-34 lub MG-42). Do dziś na terenie stolicy zachowało się ok. 20 takich bunkrów np. w linii północnego chodnika ulicy Krajewskiego, albo w wale fortu Traugutta w parku im. J. Kusocińskiego.

bf/mz