Najnowsze

Bulwary wiślane otwarte. "To cudowne miejsce do odpoczynku"

Najnowsze

Hanna Gronkiewicz-Waltz na otwarciu bulwarów
TVN24Hanna Gronkiewicz-Waltz na otwarciu bulwarów

W sobotę w samo południe bulwary wiślane pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść zostały oficjalnie otwarte. Po południu inwestycję odwiedziły prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i premier Ewa Kopacz. Do wieczora potrwają atrakcje, które przygotowało miasto wspólnie ze Stołeczną Estradą.

- Mamy wreszcie miejsce do odpoczynku, miejsce do podziwiania drugiego brzegu, który jest zupełnie naturalny. Jak państwo wiecie, ten jest zmodernizowany. Powoli zagospodarowujemy ten teren. Mamy Multimedialny Park Fontann, port Czerniakowski, poniatówkę, plażę z pawilonem. Cieszmy się, że pogoda nam dopisała i że ta część jest już otwarta - powiedziała na otwarciu Hanna Gronkiewicz-Waltz i dodała, że na drugą część bulwarów jest już ogłoszony przetarg (miasto musi szukać wykonawcy w związku z bankructwem Hydrobudowy Gdańsk), a w planach budowa trzeciego odcinka.

Premier Kopacz na otwarciu bulwarów
Premier Kopacz na otwarciu bulwarówTVN 24

"Warszawa to piękne miasto"

- Bulwary to cudowne miejsce do odpoczynku. Nie jest to tylko moja diagnoza, o to pytałam, tych których dzisiaj tutaj spotkałam. Usłyszałam całą historię tego miejsca. Pokazana mi także piaskowiec i granit, który w wielu miejscach jest oryginalny. Pokazano mi zieleń, której to do tej pory tu nie było - mówiła na otwarciu premier Ewa Kopacz.

Oceniła, że bulwary są wyjątkowo urokliwe i piękne, są także dowodem na to, że "Warszawa to piękne miasto, nie jest ruiną jak sugerują niektórzy".

Przed konferencją prasową Gronkiewicz-Waltz i Kopacz przeszły wzdłuż bulwarów, po drodze rozmawiając ze spacerowiczami. Część przechodniów robiła sobie zdjęcia z premier.

O otwarciu bulwarów w "Faktach po Faktach"
O otwarciu bulwarów w "Faktach po Faktach"TVN 24

Kulturalne atrakcje

Pierwszego dnia funkcjonowania Bulwar Jana Karskiego przyciągnął setki spacerowiczów i rowerzystów. Niekiedy dochodziło do kolizyjnych sytuacji. Dlaczego? - Ścieżka została wytyczona wzdłuż muru, ale niektórzy cykliści jeżdżą częścią przeznaczoną dla pieszych, aby podziwiać widok - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Z okazji otwarcia pierwszego fragmentu przebudowanych bulwarów miasto przygotowało szereg atrakcji dla mieszkańców, m.in. gry i zabawy przy melodiach dawnej Warszawy. Mieszkańcy mieli także okazję do bezpłatnego przeprawienia się przez Wisłę na drewnianych łodziach. Były regaty, wyścigi wioślarskie, pokazy kajakowe. Na wieczór zaplanowano Silent Disco.

Miały być gotowe rok temu

Na odcinku bulwarów pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść powstał deptak, pergole, zasadzono również drzewa i kwiaty. Jest też miejsce do cumowania statków i łodzi, a także droga dla rowerów. CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH NA TYM ODCINKU.

Oddanie inwestycji było opóźnione o około rok. Jak już pisaliśmy, problemem w czasie prac był m.in. podwyższony stan wody, ale także upadłość wykonawcy, czyli Hydrobudowy Gdańsk. Ratusz wypowiedział umowę firmie, a dokończenie inwestycji zlecono miejskiemu Zakładowi Remontów i Konserwacji Dróg. Pozostały odcinek (pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a okolicami Centrum Nauki Kopernik) jest również opóźniony. Według ostatnich zapewnień urzędników, ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

Bulwary już otwarte
Bulwary już otwarteMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Bulwary otwarte
Bulwary otwarte Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

ran/kś/PAP/b

Pozostałe wiadomości