Bulwary do remontu, Wisłostrada do tunelu

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plBulwary do przebudowy

Lada moment miasto ogłosi konkurs na koncepcję przebudowy kolejnego odcinka bulwarów wiślanych. Nabrzeże ma zmienić się na odcinku od pomnika Syrenki do mostu Poniatowskiego, a dalej aż do wejścia do Portu Czerniakowskiego.

Gotowy jest odcinek na wysokości Starego Miasta, prace trwają na następnym ciągnącym się do mostu Świętokrzyskiego, a w 2018 roku ma powstać kaskada wodna na wysokości pomnika Syrenki. Na tym jednak plany dotyczące bulwarów się nie kończą.

Zagłębienie Wisłostrady

- Mamy już przygotowaną pełną dokumentację, jesteśmy w blokach startowych. W listopadzie ogłosimy konkurs na koncepcję przebudowy następnego odcinka bulwarów wiślanych. W najbliższych dniach zdecydujemy, czy inwestorem ma być Zarząd Mienia czy nowa jednostka Zarząd Zieleni – mówi tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Do przebudowy jest dalsza część - do mostu Poniatowskiego.

- Konkurs na ten odcinek będzie dotyczył wykonania koncepcji jak i projektu wykonawczego. Zwycięzca powinien między innymi wskazać, czy dopuszczać zabudowę nad Wisłą na tym odcinku i jaką – wyjaśnia wiceprezydent. – W koncepcji powinien też określić możliwości zagłębienia Wisłostrady w tunelu na odcinku do mostu Poniatowskiego. Chcemy zostawić taką możliwość na przyszłość – dodaje.

Projekt ma być gotowy na przełomie lat 2017/18. Ratusz liczy, że ten odcinek zostanie zmodernizowany do 2020/21 roku.

Dodatkowa zabudowa

Inaczej sprawa wygląda z fragmentem od mostu Poniatowskiego do płyty Desantu. W tym przypadku konkurs dotyczy koncepcji. – Są na tym odcinku tereny, które nie podlegają zalewom i w związku z powyższym należy wskazać jakiś program zabudowy, który będzie przedmiotem następnych analiz i ewentualnie oddzielnego konkursu dla tej architektury. Wśród opcji jest na przykład rozbudowa bosmanatu lub postawienie budynku poświęconego walkom powstańczym na Powiślu czy inne – zaznacza Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent ds. Wisły.

Niewykluczone, że sam remont tej części nabrzeża będzie prowadzony wraz z pracami pomiędzy Syrenką a mostem Poniatowskiego. Dodatkowa zabudowa może powstać później. Teraz pomiędzy mostem Poniatowskiego a płytą Desantu działają latem popularne kluby. Zwycięzca konkursu będzie musiał wskazać konkretne miejsca, gdzie będą mogły być instalowane w sezonie, a także określić ich wielkość.

CZYTAJ TEŻ O ODKRYTYCH POZOSTAŁOŚCIACH PRZY BUDOWIE BULWARÓW:

Odkryte pozostałości przy bulwarach
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran/mś