Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Bulwarem i przez plac budowy. Będzie nowy objazd Wisłostrady

Warszawa

TVN24Ratusz o zmianach

Objazd tunelu Wisłostrady z południa na północ będzie prowadził starą jezdnią przy wiślanych bulwarach. Na Mokotów pojedziemy Wybrzeżem Kościuszkowskim - w przeciwną stronę, niż obecnie – poinformował w poniedziałek ratusz. Zmiana jeszcze przed 1 września.

Informacje o zmianach w organizacji ruchu podano w poniedziałek po południu. Wejdą w życie jeszcze przed nowym rokiem szkolnym.

Przy bulwarach i przez plac budowy

- W kierunku północnym objazd zamkniętego tunelu będzie prowadził przy samych bulwarach, dwoma pasami ruchu od Mostu Poniatowskiego do ulicy Karowej - zapowiedział na konferencji prasowej wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz. - Ekspertyzy pokazały, że jest to możliwe. Jest to najprostszy i najbardziej racjonalny sposób przeprowadzenia ruchu - dodaje.

Jak tłumaczy z kolei prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk, ruch będzie prowadzony przez teren budowanej stacji Powiśle. - Objazd poprowadzimy przez stację C13 Powiśle. Samochody pojadą tuż koło Syrenki. W miejscu stacji będzie lekki łuk, żeby ominąć zbudowaną klatkę schodową - dodaje.

Ze względów bezpieczeństwa będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h. Objazdami nie będą mogły jeździć samochody ciężarowe.

Nowe objazdy
fot. targeo.pl/grafika tvn24.pl
Prezes metra o poprowadzeniu objazdu
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

W przeciwnym kierunku kierowcy pojadą objazdem przez Wybrzeże Kościuszkowskie, którym teraz jadą na północ. - Ruch będzie prowadzony śladem starej Wisłostrady. Będą dwa pasy – tłumaczy Wojciechowicz.

Kierowcy jadący w kierunku Wilanowa będą mieli po drodze tylko jedną sygnalizację świetlną. - Te objazdy są prawie w stu procentach w stanie przenieść normalny ruch, który odbywa się na Wisłostradzie - przekonuje Wojciechowicz.

Najlepsze objazdy?
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

Jak podaje Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego, linie 105 i 166 wrócą na swoje trasy.

- Linia 185 będzie jeździła aktualnie obowiązującą ją trasą objazdową. Nie pojedzie nowymi objazdami ze względu na ograniczenia tonażowe - tłumaczy Leszek Ruta, dyrektor ZTM.

Marszałkowska od 10 września

W związku z wytyczeniem nowych objazdów, wyłączony zostanie ten, który prowadzi ul. Karową, Browarną, Topiel i Kruczkowskiego. W godzinach szczytu mocno się korkuje.

Na konferencji Wojciechowicz potwierdził również, że od 10 września otwarta będzie dla kierowców ul. Marszałkowska pomiędzy rondem Dmowskiego a ulicą Królewską. Tydzień później pojadą nią tramwaje.

Co się stało na Powiślu?

W nocy z 13 na 14 sierpnia prace na Powiślu zostały wstrzymane, po tym, jak woda z piaskiem wdarła się na budowaną stację. W efekcie na kilkadziesiąt godzin trzeba było zamknąć pobliski most Świętokrzyski, a wciąż niedostępny dla kierowców jest tunel Wisłostrady, co powoduje ogromne utrudnienia w ruchu.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMACH NA POWIŚLU

Inżynier ruchu o nowej organizacji
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

ran//ec