"Bukaciak" skazany za zabójstwa i kierowanie brutalnym gangiem

Warszawa

tvnwarszawa.pl"Bukaciak" podczas pierwszej rozprawy

Na 25 lat więzienia, 54 tysięcy złotych grzywny i 10 lat pozbawienia praw publicznych został skazany Rafał B. - "Bukaciak", oskarżony o popełnienie dwóch zabójstw i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Obrońca nie wykluczył złożenia apelacji.

Nieprawomocny wyrok wydał w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie.

22 przestępstwa

W styczniu 2017 r. mazowiecki wydział Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji oskarżył "Bukaciaka" w sumie o 22 przestępstwa. Zarzucono mu m.in. zabójstwo Grzegorza Z., ps. Pająk oraz Grzegorza P., ps. Pekin. - członków grup przestępczych.- Został także oskarżony o udzielenie pomocy w dokonaniu zabójstw dwóch kolejnych osób - mężczyzny o pseudonimie Max (Tomasza M., członka gangu Mutantów - red.) oraz mężczyzny o pseudonimie Postek (Jacka P., także należącego do grupy Mutantów - red.), a także o podżeganie do zabójstwa dwóch innych osób i usiłowanie dokonania zabójstwa kolejnej osoby - informowała wtedy Prokuratura Krajowa.Gangster został również oskarżony o udział w porwaniach dla okupu, wymuszeniach rozbójniczych i w przemycie narkotyków.Według sądu Rafał B. był założycielem zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym i popełnił wiele ciężkich przestępstw. W treści wyroku podkreślono, że oskarżony przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia w sprawie wszystkich przestępstw, które pozwoliły na ustalenie osób uczestniczących w popełnianiu oraz miejsc zakopania ciał i przetrzymywania zakładników.

Gangsterskie porachunki

Obrońca "Bukaciaka" adwokat Piotr Dałkowski zapowiedział złożenie apelacji od wyroku po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem sądu. - W związku z tym, że wyrok nie jest zgodny ani z wnioskami prokuratury, ani z wnioskami obrony, będziemy najprawdopodobniej składać apelacje - powiedział mecenas. Prokurator nie komentował wyroku.Sąd przedłużył areszt wobec "Bukaciaka" do czasu uprawomocnienia się wyroku i zasądził od oskarżonego 49 tys. zł tytułem zwrotu kosztów procesowych.Do zabójstw popełnianych przez "Bukaciaka" miało dojść w 2002 roku w ramach porachunków między konkurencyjnymi grupami przestępczymi. Mężczyźni, w zabójstwie których pomagał Rafał B., przez lata poszukiwani byli jako zaginieni. "Dopiero w następstwie czynności procesowych dokonanych w toku śledztwa udało się ustalić miejsce ukrycia ich zwłok. Podejrzany Rafał B. przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia. Przyczynił się także do ujawnienia zwłok dwóch mężczyzn, o zabójstwo których został oskarżony członek gangu mokotowskiego" - przekazała Prokuratura Krajowa w styczniu 2017 r.

Bezwzględny na czele gangu

"Bukaciak" słynął z bezwzględności; jego gang działał m.in. w latach 2000-2004 i 2010-2013 i specjalizował się w przemycie i handlu narkotykami oraz bronią. Strefami wpływów grupy Rafała B. objęte były - jak mówią policjanci - podwarszawskie miejscowości: Piaseczno, Konstancin i Góra Kalwaria. Nielojalnych członków zastraszano - bito, torturowano, a nawet zabijano.

SPRAWA GANGU BUKACIAKA:

Ruszył proces gangu obcinaczy palcówTVN24
wideo 2/4

PAP/ran/b