Bug wylewa. Amfibia w pogotowiu

Warszawa

| pg.gov.pl/Rzeczpospolitafot

Bug wylewa - alarmują internauci na portalu Kontakt 24. Dziś w związku ze spiętrzającą się na rzece krą w Wyszkowie zebrał się sztab kryzysowy. Na zagrożonych terenach czuwają strażacy.

Od kilku dni internauci informują o zagrożeniu powodziowym na Bugu.

- W miejscowości Gulczewo wylał Bug. Podtopione jest kilka domów, a woda cały czas się podnosi. Stan na godzinę 12 wynosi 1,50 m - napisał na Kontakt 24 Jaroslaw_Stepien. Podobne informacje przysłała @Laura. - Bug wylewa koło Kuligowa (40 km od Warszawy). Woda cały czas się podnosi i zalewa okoliczne domy" - napisała internautka.

Podtopienia i nieszczelne wały

Zdzisław Bocian ze starostwa powiatowego w Wyszkowie powiedział w rozmowie z redakcją Kontaktu 24, że odpowiednie służby nieustannie monitorują stan wody na Bugu. - Sytuacja nie jest groźna, jednak mamy przypadki podtopień. Wczoraj dostaliśmy zgłoszenie o nieszczelności wału przeciwpowodziowego w miejscowości Popowo. Strażakom udało się je załatać do godziny 23 - powiedział Bocian.

Wysoki poziom wody spowodowany jest spiętrzeniem się kry na odcinku kilkudziesięciu kilometrów. - Nic nie można z tym zrobić, trzeba tę sytuację po prostu przeczekać i w miarę możliwości ograniczać jej negatywne skutki - tłumaczył Zdzisław Bocian.

Amfibia i strażacy w gotowości

Na razie woda zalała drogę powiatową w miejscowości Młynarze, co spowodowało odcięcie około 30 gospodarstw. Na miejscu są dwa zastępy straży pożarnej - strażacy do zalanych terenów docierają łódkami i w razie potrzeby udzielają pomocy mieszkańcom. Podtopione jest również kilka gospodarstw w miejscowości Ślubów.

- Spodziewamy się, że poziom wody może się podnieść wieczorem, dlatego sztab kryzysowy oddelegował jedną amfibię, która w razie czego będzie mogła dotrzeć do potrzebujących - dodał Bocian.

Zobacz więcej na portalu Kontakt 24

js