"Budzik" wybudził 16-letniego Przemka. "Czuje się bardzo dobrze"

Warszawa

Klinka "Dudzik" , archiwum TVNWybudzony 16-latek

W środę 16-letni Przemek wybudził się ze śpiączki. Przebywał w tym stanie od września ubiegłego roku. To już szesnaste dziecko wybudzone w warszawskiej klinice "Budzik".

Przemek zapadł w śpiączkę we wrześniu 2014 roku, w wyniku wypadku drogowego. – W środę Przemek został uznany za wybudzonego. Pacjent czuje się bardzo dobrze – mówi lek. Tomasz Lach z kliniki "Budzik".

16-latek jest przytomny i świadomy tego, co się wokół niego dzieje, jednak ma spore problemy z mową. Cały czas czuwa przy nim mama. – Teraz czeka go miesiąc intensywnej rehabilitacji w klinice, m.in.: będzie pracował z logopedą – dodaje Lach.

Drugi w tym roku

Przemek jest już 2 dzieckiem wybudzonym w klinice w tym roku, a szesnastym w ogóle. W ubiegłym miesiącu w klinice wybudził się 16-letni Piotrek, który przebywał w śpiączce od pół roku.

Klinika "Budzik" powstała w 2013 roku z inicjatywy fundacji "Akogo?" założonej przez aktorkę Ewę Błaszczyk. Klinika działająca przy Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu zajmuje się wybudzaniem ze śpiączki dzieci i młodzieży po ciężkich urazach mózgu. Podopieczni "Budzika" leczeni są za darmo.

W klinice "Budzik" obudził się 15 pacjent
TVN24

jb/ran