Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Budżet partycypacyjny 2016 z rekordem: ponad 2600 projektów

TVN Warszawa

Urząd miasta , sxc.huIII edycja budżetu obywatelskiego

III edycja budżetu obywatelskiego pobiła już pierwszy rekord. Zgłoszono do niej około 2600 projektów. Termin minął w piątek o północy, a pomysły będą realizowane w 2017 roku. Do podziału jest 58 milionów złotych.

Swoje pomysły można było zgłaszać do piątku, na stronie internetowej i w formie papierowej w urzędach dzielnic. To dlatego dokładna liczna nie jest jeszcze znana.

- Na stronie możemy przejrzeć teraz 2 176 projektów. Wiemy jednak o kolejnych - około 450 - projektach "papierowych", których nie ma jeszcze na stronie- poinformowali urzędnicy na stronie poświęconej budżetowi.

W I edycji było ich około 2200, a w II - 2333. Już teraz wiadomo więc, że najnowsza edycja będzie rekordowa.

Czas na dyskusje

Kolejnym etapem będą dyskusje nad zgłoszonymi projektami. Każdy będzie można skomentować w internecie, będą też organizowane spotkania dyskusyjne z urzędnikami i autorami.

Projektodawcy mogą je modyfikować do 13 marca br. Budżet partycypacyjny (obywatelski) ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 58 mln zł. Dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie na Bielanach - 7,5 mln zł, w Śródmieściu - 6,2 mln zł i na Ursynowie - 6,2 mln zł, a najmniej w Wesołej - 653 tys. zł, w Rembertowie - 694 tys. zł oraz w Wilanowie - 1,2 mln zł.

Ważne zmiany

III edycja budżetu obywatelskiego przynosi istotne zmiany względem poprzednich. Składanie projektów rozpoczęło się wcześniej, bo już w połowie listopada ubiegłego roku. Jeden projekt mógł mieć aż trzech autorów. I wreszcie w tej edycji nie będzie preselekcji - wszystkie projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację, trafią pod głosowanie. Poza tym wszystkie dzielnice, które przeznaczyły na budżet obywatelski co najmniej 1 mln zł ze swojego budżetu, będą musiały podzielić się na mniejsze obszary. Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowej procedury odwoławczej - jeżeli autor projektu będzie miał zastrzeżenia do wyniku weryfikacji, będzie mógł wystąpić o jej powtórzenie. To właśnie na proces weryfikacji skarżyli się autorzy odrzuconych projektów w II edycji budżetu, zarzucali miastu również brak komunikacji. W nowej odsłonie budżetu zwiększona będzie również rola zespołów w dzielnicach, to od nich będzie m.in. zależeć uwzględnianie odwołania od wyniku weryfikacji. W ubiegłym roku w ramach II budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2 tys. 326 projektów, z czego wcielonych w życie mają być 622 projekty.

BUDŻET OBYWATELSKI WZBUDZAŁ CZĘSTO DUŻE EMOCJE:

Wystąpienie Przemysława Paska
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

PAP/ran/r