Budżet obywatelski po raz drugi. Zaczynają na Białołęce

Warszawa

tvnwarszawa.plPieniędzy na budżet obywatelski będzie więcej

We wszystkich dzielnicach Warszawy odbędą się spotkania z mieszkańcami, w sprawie projektów do budżetu partycypacyjnego na 2016 rok. Mają pomóc w ustaleniu priorytetów dla poszczególnych dzielnic. Pierwsze w środę na Białołęce.

Spotkania w dzielnicach potrwają do 16 stycznia.

- Będzie można wymienić opinie i porozmawiać z przedstawicielami władz dzielnic o działaniach aktualnie podejmowanych przez miasto. Spotkania mają służyć refleksji nad tym, w jakich obszarach są największe potrzeby na działania i jak pomysły mieszkańców na projekty do budżetu będą mogłyby je realizować - informuje stołeczny ratusz.

Mieszkańcy będą mogli też porozmawiać o miejskich planach inwestycyjnych w dzielnicach.

Początek na Białołęce

Pierwsze spotkanie zaplanowano już w środę o godzinie 17 w urzędzie dzielnicy Białołęka. Dedykowane jest mieszkańcom Tarchomina, Nowodworów i Piekiełka. W czwartek urzędnicy będą rozmawiać z mieszkańcami Ochoty (zespół szkół im. St. Wysockiego, dawna „Kolejówka”, przy Szczęśliwickiej 56 o godzinie 18).

Kolejne spotkania odbędą się w przyszłym tygodniu. W poniedziałek 12 stycznia znów na Białołęce – o godzinie 18 w sali gimnastycznej gimnazjum nr 124 dla mieszkańców Choszczówki, Dąbrówki Szlacheckiej, Henrykowa, Szamocin i Białołęki Dworskiej.

13 stycznia spotkania zaplanowano dla Górnego Mokotowa, pozostałej części Białołęki, Rembertowa i Wawra.

W kolejną środę urzędnicy spotkają się z mieszkańcami Dolnego Mokotowa, Pragi-Północ, Targówka, Wesołej, Wilanowa, Żoliborza. Dzień później spotkania w sprawie budżetu odbędą się na Bemowie, Bielanach, Pradze-Południe, Ursynowie, Woli oraz w Śródmieściu i we Włochach.

Ostatnie zaplanowane spotkanie odbędzie się w piątek w Ursusie.

Pełna lista terminów i miejsc spotkań dostępna tutaj

Ponad 50 mln do wydania

Pula przeznaczona na projekty związane z budżetem obywatelskim została zwiększona przez ratusz prawie dwukrotnie. Rok temu do podziału było ponad 26 milionów złotych, w tym już ponad 51 mln.

Od 17 stycznia do 17 lutego mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje projekty. Mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej czy zieleni miejskiej.

Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia pozalekcyjne, święto ulicy itd. W marcu o zgłoszonych projektach będzie można rozmawiać na specjalnych spotkaniach oraz na forum internetowym.

Dwustopniowa weryfikacja

Zmianą w stosunku do poprzedniej edycji będzie dwustopniowa weryfikacja. W pierwszej kolejności wszystkie zgłoszone projekty zostaną ocenione pod kątem podstawowych kryteriów, takich jak np. prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Każdy będzie miał możliwość poprawienia projektu. Zanim odbędzie się weryfikacja szczegółowa, projekty zostaną przedstawione mieszkańcom. Na podstawie dyskusji projektodawca będzie mógł udoskonalić swój pomysł, zanim zostanie on poddany weryfikacji szczegółowej.

Do tego etapu zostanie skierowanych 50 projektów z danego obszaru, wybranych przez samych projektodawców.

W odróżnieniu od ubiegłej edycji, braki stwierdzone podczas weryfikacji szczegółowej nie będą stanowiły podstawy do odrzucenia projektu. Będą natomiast mogły zostać usunięte przez urzędnika, w uzgodnieniu z projektodawcą.

Głosowanie internetowe nad projektami odbędzie się w czerwcu.

Druga edycja

Budżet partycypacyjny będzie realizowany w Warszawie po raz drugi. W zeszłym roku mieszkańcy mogli współdecydować o przeznaczeniu ponad 26,2 mln zł, co stanowi ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta. Warszawiacy zgłosili łącznie ok. 2200 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336. W głosowaniu wzięło udział prawie 167 tys. Mieszkańców.