Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Budżet obywatelski na 2015 rok. Ostatnie godziny głosowania

Warszawa

shutterstock.comDo podziału 26 mln zł

Budżet obywatelski na ostatniej prostej. Tylko dziś do północy można oddać głos na projekty zgłoszone przez mieszkańców. W sobotę wieczorem ratusz poinformował, że zagłosowało już 84 tys. osób.

Najwięcej głosujących to mieszkańcy Mokotowa, do piątku do godz. 14.30 oddali oni ponad 13 tysięcy głosów. Na drugim miejscu jest Ursynów (ponad 9 tys. głosujących), a na trzecim Praga Południe (ponad 6 tys. głosujących). Najmniej mieszkańców (poniżej tysiąca) zagłosowało w Rembertowie i Wesołej.

Ponad 70 tysięcy warszawiaków zagłosowało w sposób elektroniczny. - Głosy z kart papierowych są systematycznie wprowadzane do narzędzia elektronicznego - podaje ratusz.

Wyniki głosowania na dzień 27.06. godz. 15.30:

Głosy w budżecie partycypacyjnym
UM
Procentowe dane głosowania
UM

Można wybierać z prawie 1400 projektów

W sumie do wyboru jest dokładnie 1390 projektów z 18 dzielnic. Swój głos mogą oddać wszyscy mieszkańcy Warszawy, czyli również osoby niezameldowane, a także mieszkańcy poniżej 18. roku życia (za zgodą opiekuna prawnego) oraz cudzoziemcy stale zamieszkujący w stolicy.

Każdy mieszkaniec, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, może wybrać jedną dzielnicę, a w niej jeden obszar – jeżeli został on wyznaczony.

Zagłosować można na maksymalnie pięć projektów z listy dostępnej w danym obszarze. Dotyczy to większości dzielnic. Jedynie na Białołęce, Ochocie oraz Woli mieszkańcy będą mogli wybrać maksymalnie 10 projektów – do pięciu o charakterze ogólnodzielnicowym oraz do pięciu o charakterze lokalnym.

Jak oddać głos?

Zagłosować można na trzy sposoby:

- Internetowo na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl. W tym przypadku konieczne jest posiadanie konta poczty e-mail. Niezbędne będzie kliknięcie do 30 czerwca br. w odnośnik przesłany pocztą mailowa przez urząd po oddaniu głosu.

- Osobiście w wyznaczonych punktach (m.in. w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców oraz w innych punktach. Informacje o nich znajdują się na stronach dzielnic, na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl oraz na ulotkach i plakatach).

- Korespondencyjnie – przesyłając z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2015" wypełnioną kartę do głosowania na adres właściwego urzędu dzielnicy.

Mieszkańcy głosują, miasto realizuje

Zagłosować można tylko raz. Oznacza to, że jeżeli wybierzemy formę internetową, nie będziemy mogli głosować z wykorzystaniem papierowej karty do głosowania i odwrotnie.

Należy również podkreślić, że głosowanie jest jawne i wymaga podania swoich danych osobowych.

W przypadku głosowania korespondencyjnego o uznaniu głosu decyduje data wpływu karty do urzędu, nie data jej nadania.

Lista projektów wybranych przez mieszkańców zostanie ogłoszona do 15 lipca br. Projekty z tej listy będą włączone do budżetu Warszawy i zostaną zrealizowane w roku 2015.

Tutaj możesz zobaczyć zakwalifikowane projekty

Zobacz, jak rozkładają się głosy w dzielnicach:

Podział głosów w Rembertowie | UM
Podział głosów we Włochach | UM
Podział głosów w Wawrze | UM
Podział głosów na Ochocie | UM
Podział głosów w Rembertowie | UM
Podział głosów we Włochach | UM
Podział głosów w Wawrze | UM
Podział głosów na Ochocie | UM
Podział głosów w Rembertowie | UM
Podział głosów we Włochach | UM

Ratusz zachęca do udziału w głosowaniu:

"Dzielimy faktyczne pieniądze"
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

kś/b